Pyrintö karahti Lappeenrannassa

9.1.2010 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö kärsi lauantaina kauden kolmannen tappionsa, kun Lappeenrannan NMKY otti sarjakärjestä makean 87-71 (46-33) -voiton. LrNMKY johti peliä alusta loppuun eikä päästänyt Pyrintöä puolivälin jälkeen enää seitsemää pistettä lähemmäs.

Pasi Riihelä teki voitokkaan paluun Kouvot-paitaan, vaikka jäikin pisteittä.

Hongan Tuukka Kotti sivusi piste-ennätystään ja kauhoi ohessa 17 levypalloa ja voiton espoolaisille. Kuvat: Kimmo Metsälä & Matti Koskinen & Francois Perthuis.

- Puolustimme hyvin ja ahdistimme Pyrinnön muun muassa 21 pallonmenetykseen. Pyrintö ei yltänyt tällä kertaa normaalitasolleen, mutta se johtui paljolti siitä, että J'son Stamper sai Damon Williamsin hyvin kiinni ja Pyrinnön hyökkäyspeli vaikeutui, totesi LrNMKY:n valmentaja Jarmo Laitinen.

Kauden loppuun asti LrNMKY:n kanssa nyt sopimuksen tehnyt Stamper kunnostautui hyökkäyspäässäkin voittajien tehomiehenä 24 pisteellä ja 17 levypallolla. Sami Pekkola heitti 22 pistettä.

Pyrinnöstä Kenneth Lowe teki 22 ja Chris Hester 15 pistettä. Damon Williams keräsi 13 pisteen lisäksi 15 levypalloa.

Kouvot katkaisi Karhun nousun

Koko syyskierroksen sarjan jumbona majailleen Kauhajoen Karhun nousu ja neljän pelin voittoputki katkesi Kouvolassa Kouvojen 97-83 (44-34) -voitolla.

Kouvot otti pelin haltuunsa toisella neljänneksellä, kun se käänsi 25-22 -vierasjohdon 41-27 -johdokseen. Kouvojen johto kasvoi suurimmillaan 21 pisteeseen, jonka Karhu kuroi tosin vielä seitsemän pisteen suuruiseksi.

Vieraat voittivat levypallot 35-25, mutta sortuivat peräti 28 pallonmenetykseen.

Kyle Shiloh heitti Kouvoille 25 pistettä ja Ross Neltner 24. Kouvojen tällä viikolla pestaama Pasi Riihelä aloitti 13 peliminuutilla ilman pisteitä.

Kouvoissa syyskuussa piipahtanut Reginald Golson teki Karhulle 23 pistettä ja Jeremiah Wood keräsi 22 pistettä sekä 16 levypalloa. Sairaslistalla olleen Maurice Hortonin tilalla pelasi Keith Gayden 13 pisteen teholla.

Hongalle voitto Namika Lahdesta

Namika Lahti antoi Espoossa hyvän vastuksen Hongalle, joka käänsi kuitenkin pelin lopulta 86-77 (39-38) -voitokseen.

Honka piti johtoa kaksi viimeistä jaksoa, mutta lahtelaiset kyttäsivät vielä seitsemän minuuttia ennen loppua vain neljän pisteen päässä.

Hongan Tuukka Kotti sivusi Korisliigan otteluennätystään 26 pisteellä, jonka lisäksi hän kahmi 17 levypalloa. Carl Elliott teki 20 pistettä. Hongalta puuttui polvivaivainen Jukka Matinen.

Ilman selkäänsä potevaa Roope Suoniota pelanneesta Namikasta Corey Rouse pääsi 26 pisteeseen ja Pasi Pekkola 17:ään.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

Näytä lisää vastaavia