Pyrintö kuuden pisteen takaa-ajoasemassa toiseen puolivälieräotteluun Baltian liigassa

26.2.2015 Tampereen Pyrintö lähtee kuuden pisteen takaa-ajoasemasta ensi keskiviikkona Pyynikillä pelattavaan toiseen osaotteluun BK Ventspilsiä vastaan hävittyään Latviassa 70-64 (40-30). Baltian liigan välieriin selviää kahden ottelun yhteistuloksen perusteella parempi joukkue.

Damon Williams ja Pyrintö lähtevät tavoittelemaan jatkopaikkaa Baltian liigan pudotuspeleissä kuuden pisteen takaa. Kuva: Kai Kilappa.


Pyrinnön ja Ventspilsin ensimmäinen kohtaaminen eteni tasaisesti avausneljänneksen, mutta toisella neljänneksellä Pyrinnön hyökkäyspelaaminen alkoi yskähdellä. Ventspils onnistui olemaan tasaisempi ja nappasi kymmenen pisteen puoliaikajohdon.

- Ensimmäisellä puoliajalla emme pystyneet vastaamaan Ventspilsin rytmiin ja meille tuli jatkuvasti molemmissa päissä kenttää selkeitä nukahduksia. Emme olleet riittävän teräviä kummassakaan päässä ja Ventspilsin tasoista joukkuetta vastaan se tarkoittaa kymmenen pisteen tappioasemaa, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola kommentoi.

Puoliajan jälkeen ”Punakone” sai tarvittua energiaa penkiltä, mikä sekoitti latvialaisten pelin. Lopputuloksena Pyrintö siirtyi kolmannen neljänneksen viimeisillä minuuteilla yhden pisteen johtoon, kun koko neljännes kirjattiin Pyrinnölle 10-21.

Rutinoitunut Ventspils kuitenkin avasi päätösneljänneksen 7-0, mutta Pyrintö onnistui vastaamaan ja kuromaan eron pisteeseen. Latvialaiset kuroivat vielä kuuden pisteen johdon, mutta sinnikäs Pyrintö nousi viimeisellä minuutilla kolmen pisteen päähän. Isännät kuitenkin kuittasivat välittömästi ja eroksi jäi kuusi pistettä.

- Kävimme tauolla tiettyjä yksityiskohtia läpi ja onnistuttiin sen jälkeen aika hyvin. Pystyimme pitämään hyvää tekemistä yllä ja luomalla palloon painetta saimme Ventspilsiä ulos omalta mukavuusalueeltaan.

Pyrinnön tehokkaimmiksi nousivat Bryan Hopkins (14/7/3 riistoa), Tyrone Kent (11/5) sekä Damon Williams (10/5/4 syöttöä).

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

Näytä lisää vastaavia