Pyrintö pelaa lohkovoitosta Baltian liigassa

11.2.2014 Tampereen Pyrinnön runkosarjaurakka Baltian liigassa kiertyy umpeen tiistaina ja keskiviikkona, kun alkulohkonsa ylivoimainen ykkösjoukkue pelaa perättäiset ottelut Latvian liigan ykköstä ja kakkosta vastaan. Voittamalla otteluistaan edes toisen Pyrintö varmistaa lohkovoiton.

Antero Lehdon Pyrintö voi varmistaa Baltian liigan lohkovoiton yhdellä voitolla. Kuva: Matti O. Koskinen.

Pyrintö-luotsi Pieti Poikola painottaa, että kyseessä ei ole hupireissu. Vaikka Pyrinnön edelliset kohtaamiset latvialaisia vastaan päättyivät tamperelaisvoittoihin, Jekabpils ja Valmiera ovat varteenotettavia vastustajia.

 

– Yhdellä voitolla varmistaisimme lohkovoiton ja kaksi voittoa antaisi mahdollisuuden tapella koko runkosarjan ykkössijasta huomioiden myös muut lohkot, Poikola painottaa.

 

– Sekä Valmieralla että Jekabpilsillä on kokoa ja fyysisyyttä. Ja kumpikin joukkue pelaa palloa organisoidusti sisään joko palloscreeneistä tai post-tilanteista. Näissä pelissä on erityishuomio levypallopelaamisessa sekä solidissa peruspuolustamisessa. Kuten tuttua, pehmeällä pelillä ei Baltiassa pistepussi ropise.

 

Valmiera on vahvistunut edellisen Pyrintö-kohtaamisen jälkeen Italian Serie A:ssa pelanneella Ernest Kalvella ja Riiassa Eurocupia pelanneella Iljins Viktorsilla. Joukkueen johtotähti on monipuolinen Janis Kaufmanis, joka on takonut Baltian liigassa 19,6 pistettä ottelua kohden.

 

Jekabpilsin iskunyrkin muodostavat viime kaudella Vilppaassa pelannut Troy Barnies sekä Rinald Sirsnins ja Cameron Runders.

 

Valmiera ja Pyrintö kohtaavat tiistaina 11.2. klo 18:30. Jekabpils isännöi Pyrintöä keskiviikkona 12.2. klo 19:30.

 

Lisätietoja: Pyrinnön ennakko

Asiat

 
22.7.2025 17:33 Susijengi

Mustapha Amzil Kosovon tuplamestari KB Trepcaan

Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartageñaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartageñan kanssa.

22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 17:45 Susijengi

Miesten universiadijoukkue näytöstyyliin kahdeksan parhaan joukkoon

Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

21.7.2025 14:35 Susijengi

Schröder ja Wagner johdattavat Saksan EM-kisakesään

Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.

20.7.2025 23:35 Susijengi

Suomen kiri jäi kesken ennakkosuosikki Saksaa vastaan universiadeissa

Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).

20.7.2025 17:50 Universiadit

Naisten universiadijoukkue päihitti selkeästi Intian ja nappasi alkulohkonsa ykkössijan

Naisten universiadijoukkue sai alkulohkonsa päätökseen Saksassa pidettävissä kesäuniversiadeissa, kun Suomi voitti Intian 35-117. Suomi eteni näin puolivälieriin, joissa vastaan tulee ylihuomenna Yhdysvallat.

19.7.2025 21:09 Susijengi

Miesten universiadit käyntiin rökälevoitolla Chilestä

Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.

Näytä lisää vastaavia