17.12.2011 Miesten hallitseva Suomen mestari Tampereen Pyrintö nousi uusille sataluvuille perjantain kotiottelussaan Lappeenrannan NMKY:a vastaan. Pyrinnölle ottelu oli seuran historian 1400. pääsarjatasolla.

Damon Williamsin johtama Tampereen Pyrintö pelasi perjantaina jo 1400. ottelunsa miesten pääsarjassa. Kuva: Francois Perthuis.
Pyrintö aloitti miesten SM-sarjassa Helsingin olympiakisavuonna ja kohtasi ensimmäisessä pääsarjapelissään HKT:n 23. helmikuuta 1952.
Pyrintö on voittanut pelaamastaan 1400 ottelusta 674 ja hävinnyt 717. Tasatulokseen on päättynyt yhdeksän ottelua. Pyrintö on voittanut miesten Suomen mestaruuden kahdesti (2010, 2011) ja cupin mestaruuden kerran (1969), jonka lisäksi seura on päätynyt neljästi SM-hopealle ja kerran SM-pronssille.
Tampereen Pyrinnön miesten edustusjoukkueen kaikkien aikojen nimekkäimpiin pelaajiin kuuluvat mm. Arvo Jantunen, Mikko Koskinen, Timo Harju, Jarmo Laitinen, Antti Nikkilä, Damon Williams, Olli Ahvenniemi ja Antero Lehto.
Eniten miesten pääsarjaotteluita kautta aikojen on pelannut KTP (1786), toiseksi eniten ToPo (1636). Pyrintö on ottelumäärissä näin kaikkien aikojen kolmas.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.