Pyrintö porskuttaa voitokkaasti

20.11.2009 Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö venytti perjantaina voittoputkensa kuukauden ja seitsemän pelin mittaiseksi, kun se kukisti vieraspelissä Forssan Koripojat pistein 88-80 (48-45).

Antero Lehdon Pyrinnöllä on takanaan tappioton kuukausi.

Samuel Haanpää vei ToPon jatkoajalle ja voittoon Kotkassa.

Ricky Hickman äityi hurjaan pistetehtailuun, kun Lahti yllätti Kouvot.

Ray Cunninghamin Korihait piti Salon Vilppaan 57 pisteessä. Kuvat: Kai Kilappa & Kimmo Metsälä & Francois Perthuis.

Kaksi edellispeliään murskalukemin hävinnyt FoKoPo pystyi nyt haastamaan kärkijoukkueen saatuaan nivusvammasta toipuneen pelinrakentajansa Rodrick Stewartin peliin. Pyrinnön tehoa vastaavasti söi polvivaivaisen Chris Hesterin puuttuminen kovasta yhdysvaltalaistriosta.

FoKoPo kadotti hyökkäystehonsa kolmannella jaksolla, kun taas Pyrintö jyräsi tasavahvasti loppuun asti tällä kertaa myös kotimaisten pelaajiensa voimin.

– Hyökkäyspelimme oli tasapainoista ja pelasimme taktisesti kypsästi. FoKoPo onnistui rikkomaan paikkapuolustuksemme, mutta aggressiivinen miespuolustus toimi lopussa paremmin, kommentoi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Antero Lehto nousi Pyrinnön tehokkaimmaksi 25 pisteellä. Damon Williams teki 18 pistettä.

FoKoPon korinteko jäi liiaksikin Ashley Championin (25) ja Durell Vinsonin (23) varaan.

ToPolle jatkoaikavoitto Kotkasta

Torpan Pojat haki KTP:stä jatkoaikavoiton 107-99 (87-87, 49-40) –lukemin.

ToPo johti peliä suurimman osan ajasta ja kasvatti johtonsa kolmannella jaksolla jo 14 pisteeseen. KTP sai vieraat kiinni viimeisellä neljänneksellä ja oli jo voittamassa peliä, kunnes ToPon Samuel Haanpää venytti viime hetken kolmosellaan ratkaisun jatkoajalle. Jatkoaikaa ToPo johti alusta loppuun.

Obie Trotter heitti ToPolle 33 pistettä ja Tyray Pearson keräsi 21 pistettä sekä 14 levypalloa.

KTP:n tehokkaimpia olivat Eric Washington 22:lla ja Ryan McDade 21 pisteellä.

Namika Lahti yllätti Kouvot

Namika Lahti otti vasta kauden neljännen voittonsa yllätettyään sarjan kakkosena olevan Kouvot kotipelissään 86-70 (39-36) -tuloksella.

Namika Lahti sai pelistä otteen ensimmäisen neljänneksen lopulla. Toisella jaksolla lahtelaisjohto kasvoi 13 pisteeseen, mutta kolmannella jaksolla Kouvot pääsi piipahtamaan johdossa. Namika ratkaisi pelin edukseen viimeisen neljänneksen puolivälissä.

Ricky Hickman heitti Namikalle peräti 35 pistettä ja Corey Rouse keräsi 26 pistettä sekä 18 levypalloa. Tyrone Riley ei ollut enää Namikan kokoonpanossa eikä paluumuuttaja Ray Nixonkaan ollut ehtinyt vielä mukaan.

Kouvoista Ajene Moye teki 22 ja Ross Neltner 13 pistettä.

Vilpas tehoton Korihaita vastaan

Uudenkaupungin Korihait jätti kotipelissään Salon Vilppaan pieniin pisteisiin voitettuaan 72-57 (37-35) -lukemin.

Vilpas käväisi johdossa toisella neljänneksellä, mutta menetti tehonsa puoliajan jälkeen niin, että teki 20 minuutissa vain 22 pistettä. Näin Korihait pystyi kuittaamaan voiton vaisummallakin pelillä.

Ray Cunningham heitti Korihaille 17 pistettä ja Arizona Reid 16.

Vilppaasta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Lawrence Hamm 19:llä ja Charlie Burgess 12 pisteellä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

Näytä lisää vastaavia