Pyrintö raivasi tahdolla Kingsin tieltään

27.11.2012 Tampereen Pyrinnön kauden ensimmäinen voitto EuroChallengen alkulohkossa on tosiasia. Södertälje Kings raivasi yli kymmenen pisteen takaa-ajoasemasta tiensä väkisin mukaan otteluun, mutta voitontahtoa uhkuneen Damon Williamsin johtama Pyrintö kukisti ruotsalaisvieraansa pistein 73–65 (38–26).

Aiemmissa EuroChallenge-otteluissa ajoittain liitoksistaan nitissyt Pyrinnön joukkuepuolustus alkoi toimia Kings-ottelun ensimmäisen kymmenminuuttisen puolestavälistä alkaen kuin unelma. Kings räpelsi hyökkäyksistään epätasapainoisia heittoja ja pallonmenetyksiä, ja parivaljakko LaMonte Ulmer-Damon Williams tyylitteli toisessa päässä tamperelaiset parhaimmillaan 12 pisteen johtoon.

 

Ottelun kolmas jakso kirvoitti kuitenkin hikikarpaloita Pyynikin kotiyleisön paidanselkämyksiin, kun hyökkäyspeliään yksinkertaistanut Kings alkoi kuroa eroa umpeen. Kun ottelua oli pelaamatta enää runsaat viisi minuuttia, Kings oli siepannut johtoaseman tilanteessa 51–52.

 

Kenneth Lowen siirrettyä vapaaheitoillaan Pyrinnön 63–62-johtoon otti tahtipuikon käteensä Damon Williams, joka säkitti kahdeksan tamperelaisten viimeisestä kymmenestä pisteestä. Vastaavasti puolustuspäässä Pyrintö onnistui jälleen pelaamaan vahvuuksillaan, pitäen Kingsin vailla pelikoria viimeisen runsaan neljän minuutin ajan.

 

– Puolustuksemme oli 30 minuuttia todella hyvää, mutta kolmas kymmenminuuttinen oli meille synkkä ja intensiteetti putosi puolustuksessa, Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen arvioi.

 

– Puoliajan jälkeen Kings laittoi todella paljon painetta ja me passivoiduimme liikaa, vaikka juuri silloin olisi pitänyt hyökätä. Päätösneljänneksellä nostimme kuitenkin intensiteetin takaisin siihen, mitä se oli ottelun alussa ja pelasimme erinomaisesti.

 

”Tämä oli henkisesti hyvin tärkeä voitto”

 

Pyrinnön punakoneen moottoreina kunnostautuneiden Ulmerin (24/7) ja Williamsin (19/10/5 syöttöä) lisäksi tamperelaisrivistöistä erottautui kaksi erinomaisesti tonttinsa täyttänyttä roolipelaajaa.

 

Antti Nikkilä (6/8) pelasi yhden kauden parhaista otteluistaan paimentaen Kingsin korinaluskaappi Kenneth Simsiä ja vapauttaen screenipelillään Ulmeria ja Williamsia korintekoon ensimmäisellä puoliskolla. Lisäksi Jesse Niemen (4/0) puolustuspelaaminen, taisteluilme sekä viime minuuteilla upottamat kolmen pisteen kori ja vapaaheitto nousivat tamperelaisittain arvoon arvaamattomaan.

 

– Tämä oli henkisesti hyvin tärkeä voitto ja osoitimme samalla, että kuulumme tähän sarjaan, Tuominen linjasi.

 

Pyrintö on voittonsa turvin edelleen mukana taistelussa paikasta EuroChallengen jatkosarjaan. Ensi viikolla Pyrintö matkaa Latviaan kohtaamaan BK Ventspilsin, joka johtaa lohkoa puhtaalla pelillä.

 

Vierasvoitto Ventspilsistä antaisi Pyrinnölle tukevan jalansijan viimeiseen kotiotteluunsa hallitsevaa Ruotsin mestaria Norrköping Dolphinsia vastaan, mutta tappionkin jälkeen Pyrinnön jatkomahdollisuudet olisivat yhä elossa.

 

 

Tampereen Pyrintö – Södertälje Kings 73–65 (19–14, 38–26, 55–52)

Pyrintö: LaMonte Ulmer 24/7, Damon Williams 19/10/5 syöttöä, Antero Lehto 7/0/3 syöttöä, Antti Nikkilä 6/8, Carl Lindbom 6/4, Kenneth Lowe 4/4, Jesse Niemi 4/0, Olli Ahvenniemi 2/4, Ville Pekkola 1/0, Topias Palmi, Osku Heinonen.

Södertälje:
Dino Pita 21/3, Kenneth Simms 16/6/3 riistoa/4 blokkia, Toni Bizaca 15/5.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

Näytä lisää vastaavia