17.2.2013 Korisliigassa kuumeisesti takaisin pudotuspeliviivan yläpuolelle hakeva Salon Vilpas piinasi sunnuntaina Tampereen Pyrintöä pitkään, mutta Pyrintö väänsi lopulta rutiinilla 95–81 (41–45)-kotivoiton. Uudessakaupungissa Korihait tiukensi otettaan runkosarjan kahdeksannella sijalla nujertamalla Namika Lahden 90–77 (42–37).

LaMonte Ulmer takoi 33 pistettä Vilpasta vastaan.

Demond Wattin Korihait on vahvasti matkalla pudotuspeleihin. Kuvat: Tytti Nuoramo & Matti O. Koskinen.
Vilpas johti Pyynikillä parhaimmillaan 14 pisteellä ja johti peliä kolmannen jakson puoliväliin asti, jolloin hallitseva LiigaCupin mestari alkoi hiljalleen ottaa peliä hallintaansa puolustuspään kautta.
Pyrintö meni ensi kertaa edelle 55–53-tilanteessa, eikä sen jälkeen päästänyt salolaisia enää ohi.
– Viikonlopun vajavaisen harjoittelun seurauksena olimme alkupelissä tosi huonolla energialla. Sitten alkoi ammattiylpeys tulla läpi ja etenkin puolustuksessa intensiteettimme nousi, totesi Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.
Molemmista joukkueista erottuivat todelliset tehomiehet, kun Pyrinnön LaMonte Ulmer (33/9) ja Vilppaan Marcus Relphorde (33/12) kävivät korintekotaistelua.
Kentän muut hahmot olivat Pyrinnön Damon Williams (20/11/7 syöttöä) ja Antero Lehto (19/2/3 syöttöä) sekä Vilppaan Troy Barnies (20/6).
Pyrintö jatkaa 22 voitollaan Korisliigan neljännellä sijalla. Vilpas on voittanut edellisestä kymmenestä ottelustaan vain yhden.
Liigan jumbosijalla yhdessä FoKoPon kanssa kitkutteleva Namika Lahti kärkkyi lisäystä laihaan pistepussiinsa Uudessakaupungissa.
Lahtelaiset johtivat peliä ensimmäisen varttitunnin, mutta johtoon päästyään Korihait ei enää kuskin paikasta luopunut. Ratkaisu kypsyi kolmannen jakson puolivälissä, kun Mikko Jalonen johdatti kotijoukkueen yli kymmenen pisteen etumatkalle.
Korihaiden vahvan kvartetin ryhmittivät T.J. Robinson (21/11), Demond Watt (21/11), Mikko Jalonen (16/2) sekä Alain Laroche (16/6).
Lahtelaisista Jordan Hasquet (17/8) ja Cedric Latimer (17/1/3 syöttöä) olivat virkeimmät.
Korihait jatkaa Korisliigan kahdeksannella sijalla 11 voitollaan. Korihailla on nyt kahden voiton etumatka liigan yhdeksännellä sijalla kärkkyviin Lapuan Korikobriin.
(STT-Basket.fi)
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.