Pyrintö Suomen mestariksi kolmen vuoden tauon jälkeen

18.5.2014 18:55 Pantteri-patsas palasi Tampereelle kolmen vuoden tauon jälkeen Korisliigan kauden 2013/14 päätteeksi. Edellisen päivän kolmannen osaottelun tapaan Pyrintö masensi joensuulaiset neljännen jakson alun kovilla koreillaan ja pelasi sen jälkeen ajan huolellisesti pois kellosta. Mestaruus matkusti Joensuun Mehtimäen jäähallilta Tampereelle loppuluvuin 78–88 (36–41).

Pyrintö-kippari Antero Lehto aloitti tamperelaisten karkumatkan onnistuneella kolmosellaan.

Ville Pekkola kuului Pyrinnön yllättäjiin pudotuspelien aikana.

Joensuuhun oli saapunut tamperelaisfaneja 400 kilometrin päästä kannustamaan omiaan.

Sami Lehtorannan ura päättyi hopeamitaliin. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.

 Kataja pysytteli lähes koko ottelun keston takaa-ajajan asemassa, mutta joukkue pelasi merkittävästi lauantain kolmatta osaottelua paremmalla ilmeellä ja sykkeellä.

 

Jared Newsonin (4/9/8 syöttöä) ja Mike Morrisonin (15/5) kolmannen jakson päättäneet donkit nostattivat Mehtimäen jäähallin 2,302-päisen kotiyleisön penkeiltään ja saivat kotijoukkueelle hengen päälle pelin viimeiselle kymmenminuuttiselle lähdettäessä.

 

Mutta kuten niin monta kertaa aiemminkin, Pyrintö puhalsi vastustajansa toivon liekin sammuksiin kurinalaisella joukkuepuolustuksellaan ja virtuoosimaisten pelaajiensa suorituksilla.

 

Teemu Rannikon (11/3/6 syöttöä/3 riistoa) tuotua Katajan kolmen pisteen päähän (65–68) vajaat kuusi minuuttia ennen ottelun loppua säkitti Antero Lehto (12/3/5 syöttöä) kolmosen Alex Wesbyn (31/4) ojentuneen käden edestä, jonka jälkeen Korisliigan ikäpresidentti Damon Williams (20/7/4 syöttöä/4 riistoa) onnistui kahdesti perättäin kolmosessaan – molemmilla kerroilla levyn kautta.

 

Ero nousi hetkessä 12 pisteeseen, ja Kataja oli kanveesissa.

 

– Kyllähän Pyrintö oli koko kauden ajan sarjan paras ja valmiin joukkue. He pelasivat omalla tasollaan läpi kauden, jakoi Teemu Rannikko tunnustusta vastustajalle hopeamitali kaulassaan.

 

– Emme me huonosti tänään pelanneet missään nimessä. Päästiin lähelle, jonka jälkeen Antero Lehto veti kolmosen ja Damon Williams kaksi levyn kautta. Ei sen paremmin olisi niitä tilanteita voinut puolustaa – kovia jätkiä, pyöritteli Rannikko Lehdon ja Williamsin viime hetken edesottamuksia.

 

Pyrintö juhli maltilla

 

Vaikka Pyrintö jäi kahdella edeltävällä kaudella nuolemaan näppejään Nilan Bisonsin viedessä Pantteri-patsaan Loimaalle, oli juhlinta tamperelaisleirissä mestaruuden ratkettua verrattain hillittyä.

 

Vaikka hymyt olivat herkässä ja pelaajat halailivat antaumuksella paikalle saapuneita tamperelaisfaneja, kaikesta huokui, että Pyrinnölle mestaruus oli käytännössä ainoa mahdollinen tavoite.

 

– Jollain tavoin kausi on ollut seesteisempi kuin pari edellistä mestaruuskautta (2010, 2011), naurahti Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

– Tietyllä tapaa olemme olleet koko kauden niin tuloskeskeisiä, että olemme menneet eteenpäin vain pallonhallinta kerrallaan, peli kerrallaan. Totta kai voittaminen on kivaa, mutta vielä mukavampaa on nauttia pelaajien puolesta.

 

Poikolan joukoissa oli sunnuntainakin monta sankaria: hurmosheitoillaan kunnostautuneet Antero Lehto ja Damon Williams, Teemu Rannikon solmuun puolustaneet Kelvin Lewis (16/4) ja Ville Pekkola (6/0), korinalustaa vahvoin ottein vartioineet Antti Nikkilä (8/1) ja Petri Heinonen (8/4).

 

Mestarijoukkueen paletissa jokainen yksilö löysi paikkansa kokonaisuudessa.

 

– Ilman hyviä pelaajia ei tule mestaruutta, Poikola muistutti.

 

– Pelaajamme ovat olleet koko kauden todella sitoutuneita ja löysimme jokaiselle pelaajalle hyvän roolin, jota jokainen toteutti parhaansa mukaan. Valmennusjohtona teimme ahkerasti töitä ja kelailimme enemmän pelivideoita kuin varmasti yksikään muu staffi tässä liigassa. Meillä on hieno henki ja yhteisöllisyys pelaajien kesken välittyy.

 

Katajan hopeaketjulle jatkoa

 

Pelikausi 2013/14 ei tuonut helpotusta pitkään Suomen mestaruutta metsästäneelle joensuulaiselle Kataja Basketille. Hopea oli Katajalle kolmas neljän kauden sisään ja kaikkiaan kuudes 12 vuoden sisään.

 

Eräs luku kotimaisen pääsarjakoripallon historiassa päättyi, kun jyväskyläläisen HoNsU:n kasvatti, 205-senttinen ja 34-vuotias Sami Lehtoranta (6/1) löi tossut naulaan ottelun päätteeksi.

 

Lehtorannalle neljäs finaali oli uran 126. pudotuspeliottelu. Lehtoranta nousi pudotuspeliensä määrällä Korisliigan historian jaetulle ykkössijalle Kari-Pekka Klingan kanssa. Lehtoranta pelasi urallaan seitsemän kertaa Korisliigan finaaleissa, tuloksena yhtä monta hopeamitalia.

 

Lehtoranta asteli parketilta pukukoppiin pettyneenä, mutta vastasi pystypäin Kataja-fanien antamiin suosionosoituksiin.

 

183-senttinen, 33-vuotias Petri Virtanen pelasi puolestaan sunnuntaina uransa 103. pudotuspeliottelun. Säynätsalon Riennon kasvatti rikkoi lauantain kolmannessa ottelussa 200 kolmosen rajapyykin kolmantena pelaajana kautta aikain (2/0).

 

Kataja Basket, Joensuu – Tampereen Pyrintö 78–88 (18–22, 36–41, 55–59), Korisliigan finaalit, 4. osaottelu, Joensuu 18.5.2014

 

Kataja: Alex Wesby 31/4, Mike Morrison 15/5, Teemu Rannikko 11/3/6 syöttöä, Vesa Mäkäläinen 6/6, Sami Lehtoranta 6/1, Jared Newson 4/9/8 syöttöä, Antti Kanervo 3/2, Petri Virtanen 2/0, Juho Lehtoranta 0/0, Jesse Niemi, Juho Nenonen, Kalle Naapi.

Pyrintö:
Damon Williams 20/7/4 syöttöä/4 riistoa, BJ Raymond 16/11/4 syöttöä, Kelvin Lewis 16/4, Antero Lehto 12/3/5 syöttöä, Petri Heinonen 8/4, Antti Nikkilä 8/1, Ville Pekkola 6/0, Alex Vaenerberg 2/2, Topias Palmi 0/0, Henri Välimaa, Kristian Rasinaho.

 

Ottelutilastot: Kataja – Pyrintö
 
9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

Näytä lisää vastaavia