Pyrintö vakuuttava EuroChallenge-avauksessa

4.10.2011 Tampereen Pyrintö otti vakuuttavan ensiaskelen kohti Euroopan seurajoukkueiden kolmoskilpailu EuroChallengen runkosarjaa päihittämällä Unkarin mestari KK Szolnoki Olajin EuroChallenge-karsinnan avauksessa Pyynikillä pistein 77–69 (38–34). Pyrinnön ykkösnimi oli 20 pistettä heittänyt Antero Lehto.

Antero Lehto oli kentän tähti EuroChallenge-avauksessa Tampereella.

Antwine Williams tyylitteli tupla-tuplan, 18 pistettä ja 10 levypalloa. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Pyrintö hallitsi kenttätapahtumia ja karsintaottelun avauspuoliskolla erityisesti vahvalla puolustuspelillään. Vaikka unkarilaisjoukkue oli Pyrintöä pidempi ja fyysisempi, tamperelaiset onnistuivat erinomaisella sijoittamisellaan ja pelinluvullaan sulkemaan Szolnokin tien korille.

 

Ensimmäisen 20 peliminuutin aikana Szolnok sinnitteli matkassa kaukoheitoillaan, mutta kolmannella jaksolla Pyrintö porhalsi karkuteille erityisesti nopeiden vastahyökkäyksiensä turvin.

 

Hallitseva Suomen mestari oli hemmotella tamperelaisyleisöä jo murskavoitolla johtaen kolme ja puoli minuuttia ennen loppua mykistävästi 77–58. Viimeisillä minuuteilla Pyrinnön peliajatus kuitenkin sekosi ja Szolnok vei ottelun lopun 11-0 kaventaen piste-eron kahdeksaan. Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola ei kuitenkaan hätkähtänyt viimeisten minuuttien tapahtumista.

 

– Me olimme 38 minuuttia erinomaisen hyvä joukkue ja voimme vielä parantaa tästä. Jonkun mielestä me annoimme lopussa kymmenen pistettä vastustajalle, mutta jos emme pysty pitämään kahdeksan pisteen johtoa vieraskentällä, emme kuulu tähän sarjaan. Tavoite on kuitenkin pidemmällä kuin jatkoon pääsemisessä, Poikola linjasi.

 

Lehto häikäisi, joukkuepuolustuksessa parannettavaa

 

Pyrinnön pelistä huokui läpi ottelun kokemus, luottamus omaan tekemiseen ja saumaton joukkuetyöskentely. Vaikka 210-senttinen Antti Nikkilä ja 207-senttinen Olli Ahvenniemi eivät olleet unkarilaissenttereiden rinnalla kokoa isompia kuten Suomen Korisliigan senttereihin verrattuna, muodostivat he korin alla betoniseinän, johon Szolnokin pelaajat iskivät päätään koko ottelun ajan.

 

Tamperelaiset päivystivät puolustuspäässä syöttölinjoilla, pyrkivät ajamaan unkarilaispelaajat nollakulmiin ja kävivät härkäpäisesti kahdella miehellä kiinni palloon aina Szolnokin pallonkäsittelijöiden epäröidessä. Pyrinnön puolustus puri erityisen hyvin toisen puoliajan ensimmäiset 15 minuuttia, jonka aikana Szolnok sortui yhtenään pallonmenetyksiin.

 

– Meillä oli kolme asiaa, jotka halusimme Szolnokin hyökkäyksestä pois. Obie Trotterin palloscreenien puolustamisessa teimme muutaman virheen, Márton Báderin post-pelaamisen puolustamisessa olimme ajoittain erinomaisia. Lisäksi saimme Marton Fodorin ja Gábor Soósin heitot pois, arvioi Poikola.

 

Hyökkäyspäässä Pyrinnön syömähammas oli huikean ottelun pelannut Pyrintö-kasvatti Antero Lehto. 184-senttinen, 27-vuotias takamies viimeisteli röyhkeitä ajoja ja huudatti runsaslukuista kotiyleisöä upottamalla kolmesta kolmosyrityksestään kaksi. Puolustuspäässä Lehto toisti kevään 2010 finaalien menestysreseptiään ja teki Szolnokin takamiestähti Obie Trotterin (19/9/2 blokkia) illasta hankalan.

 

Lehdon lisäksi kaksinumeroisille pisteille ylsivät amerikkalaiset Antwine Williams (18/10), Brant Bailey (17/7) sekä Damon Williams (13/9). Antwine Williams ja Brant Bailey yllättivät unkarilaiset monipuolisuudellaan ja pystyivät ratkaisuihin niin korin läheisyydessä kuin kauempanakin. Damon Willliams oli Szolnokin tiukassa erikoisvartioinnissa ja upotti 19 pelitilanneheitostaan vain kuusi. Pyrinnön neljäs amerikkalainen, polvivaivoista kärsinyt Kenneth Lowe, oli kokoonpanossa mutta ei pelannut.

 

Pyrintö ja Szolnok kohtaavat tiistaina 11. lokakuuta Szolnokissa toisen osaottelun merkeissä. Pyrinnölle riittää EuroChallengen jatkopaikkaan seitsemän pisteen tappio.

 

– Puolustuksessamme tekemämme virheet pystymme korjaamaan vieraissa. Opimme tämän matsin aikana merkkaamaan Szolnokin heittäjät ja olennaista tulee olemaan se, mitä tapahtuu kolmen sekunnin alueella. En näe mitään syytä siihen, miksi voimasuhteiden pitäisi muuttua Unkarissa, ennakoi Poikola tulevaa.

 

EuroChallengen karsinta-avauskierroksen muissa otteluissa unkarilainen Atomerömü ryöpytti itävaltalaista Traiskircheniä 70–48, Vladivostokin suurseura Spartak Primorie päihitti venäläiskollegansa Jenisein 75–58, georgialainen Sokhumi kukisti Valko-Venäjän BC Minskin 94–78 ja moskovalainen Triumph Ljubertsi haki Samaran Krasnie Kriliasta turvallisen 94–71-avausvoiton.

 

 

Tampereen Pyrintö – KK Szolnoki Olaj 77–69 (22–18, 38–34, 62–48), EuroChallenge-karsintojen avausottelu, Tampere 4.10.2011

 

Pyrintö: Antero Lehto 20/3, Antwine Williams 18/10, Brant Bailey 17/7, Damon Williams 13/9, Antti Nikkilä 6/3, Olli Ahvenniemi 3/2, Jesse Niemi 0/5, Niko Mattila 0/0, Osku Heinonen, Jari Pulkkinen, Ville Pekkola, Kenneth Lowe.

 

Szolnok: Obie Trotter 19/9/2 blokkia, Marko Derasimovic 15/7, Marton Bader 14/8.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

 

 

 

 
27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

Näytä lisää vastaavia