7.1.2024 19:11 Tampereen Pyrintö otti kolmannen voittonsa putkeen, yhteensä kuudennen koko kaudella.
Pyrinnön Nighael Ceaser näyttää torjumisen mallia. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Tampereen Pyrinnön mollivoittoisesti alkanut Korisliiga-kausi on saanut viikko viikolta enemmän duurivivahdetta, kun joukkue on päässyt tasaisemmin voittojen makuun. Tänään Pyrintö otti ensi kertaa kolmannen peräkkäisensä kaataessaan Lahti Basketballin luvuin 112–83. Lahden osalta synkkä taival tuntuu vielä jatkuvan, sillä joukkue on parhaillaan sarjataulukon viimeisellä sijalla.
Pyrinnön paras pistemies ottelussa oli Luther Muhammad, jolle merkittiin 25 pistettä, kuusi syöttöä ja kolme riistoa. Joukkuetoveri Nighael Ceaser pussitti 14 pistettä, keräsi 13 levypalloa ja torjui kahdesti.
Päävalmentaja Tero Vasell kommentoi Ruudun haastattelussa:
– Kolmas neljännes oli puolustuksellisesti sitä, mitä haluamme, mutta sitä ennen olimme lirissä vastustajan skoraajien kanssa. Muilta osin toki täytyy olla tyytyväinen, kun tulee iso voitto ja 112 pistettä kotikentällä.
Lahden ykköstykki oli Harrison Cleary, joka kirjautti 23 pistettä ja viisi syöttöä, joskin vastapainoksi myös kahdeksan menetystä.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.