10.11.2012 Teemu Rannikon ja Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljana oli pakottaa jättiläisen polvilleen Euroliigan perjantaikierroksella. Real oli tyrmätä Olimpijan jo ensimmäisen minuutin pelin jälkeen, mutta Olimpija palasi peliin mukaan ja hiipi Sasu Salinin kolmosilla kuuden pisteen päähän kaksi minuuttia ennen loppua. Real kuitenkin piti pintansa ja puristi 76–89 (35–46)-voiton.
Sasu Salin taisteli hartiavoimin, kun vastassa oli Real Madrid. Kuva: Getty Images / All Over Press.
Ennakkoasetelmat otteluun olivat varsin selvät – kuusi perättäistä ottelua hävinneen Olimpijan ei pitänyt tarjota kummoista vastusta Euroliigan A-lohkoa sekä Espanjan ACB-liigaa ylivoimaisesti johtaneelle Realille. Ottelun ensimmäinen minuutti olikin kuin suoraan ljubljanalaisten pahimmista painajaisista, kun Real pakotti Olimpijan aikalisälle tilanteessa 0-9.
Olimpija onnistui kuitenkin vahvuuksistaan tekemään perjantain ottelusta äärettömän vaikean espanjalaisille. Olimpijan puolustajat iskivät kirvoina Realin hyökkäyksen heikkoihin kohtiin, ja toisessa päässä Teemu Rannikon ja Dominic Watersin orkestroima Olimpija-hyökkäys porasi vuotoja madridilaisselustaan.
Real onnistui toteuttamaan hyökkäyssuunnitelmaansa pätkittäin, pääasialla kääntymässä parhaiden korintekijöidensä puoleen vaikeilla hetkillä. Real kiskaisi toisen ja neljännen jakson välillä neljästi johtonsa yli kymmenen pisteen, mutta Olimpijalla oli tarjota jokaiseen vieraiden irtiottoyritykseen painava vastaus.
Sasu Salin onnistui viime minuuteilla pääsemään irti Real-päällystakeistaan ja nostatti kahdella lähes perättäisellä kolmosella kotiyleisön penkeistä hurjaan huutoon: Real johti Salinin kolmosten jälkeen lukemissa 76–82, kun ottelua oli pelaamatta 2:34. Aikalisän jälkeen Real kääntyi runkomiestensä Rudy Fernandezin ja Sergio Rodriguezin puoleen, jotka johdattivat madridilaiset turvallisimmille vesille ja 76–89 (35–46)-voittoon.
Kotijoukkueen parhaista tilastotehoista vastasivat Dylan Page, Jaka Blazic ja Aron Baynes, mutta Olimpijan kirkkaimpaan kärkeen kuuluivat myös Susijengin takamiehet Sasu Salin ja Teemu Rannikko. Salinille merkittiin ottelussa 28 minuuttia, Rannikolle 25 minuuttia.
Olimpijan aloitusviisikkoon jälleen kerran kuulunut Salin jäi tiukasti vaille heittotilaa ennen viime minuuttien heittokimaraansa, joka tuotti hänelle yhdeksän pistettä. Puolustuspäässä Salin oli tuttu kehäkettu, joka muun muassa kolmisen minuuttia ennen loppua kalasti Rudy Fernandezille kotiyleisöä kohahduttaneen hyökkääjän virheen.
Penkiltä peliin tullut Teemu Rannikko upotti 25 minuutissa viisi pistettä ja jakoi kaksi korisyöttöä. Rannikko palautti pelinrakentamisellaan joukkueensa monesti ruotuun Realin yrittäessä karkumatkalle.
Hyvästä taistelusta huolimatta Olimpijalle merkittiin jo seitsemäs peräkkäinen tappio Euroliiga ja Adrianmeren liiga yhteen laskien. Kun Euroliigan alkulohkovaihe on puolessavälissä, on Olimpija A-lohkon hännillä voitettuaan viidestä ottelustaan yhden.
Olimpija pelaa seuraavan kerran jo lauantaina, kun joukkue saa Adrianmeren liigassa vastaansa Unkarin mestarin Szolnoki Olajn. Euroliigaa Olimpija jatkaa torstaina 15. marraskuuta kotonaan Cantùa vastaan.
Union Olimpija Ljubljana – Real Madrid 76-89 (18–21, 35–46, 57–68)
Olimpija: Dylan Page 22/3, Jaka Blazic 14/2, Aron Baynes 11/10.
Real: Rudy Fernandez 18/2, Felipe Reyes 16/7, Jaycee Carroll 14/2, Nikola Mirotic 13/3.
S.Salin: Aloitusviisikossa, Minuutit 28, Pisteet 9 (2p 0-1, 3p 3-7), Levypallot 3.
T.Rannikko: Minuutit 25, Pisteet 5 (2p 1-1, 3p 1-3), Levypallot 1, Syötöt 2.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.