Rannikon Ljubljana nuiji viime vuoden finaalivastuksensa

2.4.2007 Suomen maajoukkueen pelintekijän tähdittämä Olimpija Ljubljana on avannut Slovenian liigan jatkosarjan kahdella voitolla. Tuoreimmassa ottelussaan mestaruutta puolustava Ljubljana selätti viime kauden finaalivastustajansa Geoplin Slovanin lukemin 93-79. Seuraavassa myös muita suomalaissähkeitä Euroopasta.

Rannikko pyöritti taas Olimpijan peliä näyttävästi. Pelinjohdon ohessa suomalaistakamies upotti hyvillä prosenteilla 17 pistettä. Rannikko pisti pelitilanneheittonsa sisään tarkkuudella 4/7 ja vapaaheittonsa 6/6. Syöttöjä hänelle kirjattiin neljä ja kohdistuneita virheitä peräti yhdeksän vajaassa 29 peliminuutissa.  

Jatkosarjan avausottelussa Ljubljanan ei täytynyt pistää edes parastaan, kun Skofja Loka taipui 101-68-lukemin. Rannikko pussitti kymmenen pistettä ja jakeli kolme koriin johtanutta syöttöä. Ljubljana teki vastuksestaan selvää jo avausneljänneksellä (34-14) ja Rannikko lepuuttelikin jalkojaan ottelun loppupuolella pelattuaan hänelle vaatimattomat 22 minuuttia.

Kotilta huippuesitys, sarjapaikka varmistui

Maajoukkuelaituri Tuukka Kotti pelasi kauden parhaan pelinsä Italian kakkosliigassa, kun hänen joukkueensa Castelletto Ticino vieraili Paviassa. 204-senttinen Kotti lähenteli tehoillaan triplatuplaa kirjauttamalla 26 pistettä, 12 levypalloa ja huimat seitsemän riistoa. Kaikissa kolmessa tilastokategoriassa syntyi suomalaisen uudet ennätykset.  

Kotti otti peräti 17 kahden pisteen heittoyritystä upottaen niistä yhdeksän. Vapaaheittonsa hän pisti sisään sihdillä 8/12.  

Ticino hävisi ottelun Kotin huippuesityksistä huolimatta niukasti 89-93, mutta se oli joukkueelle toissijaista. Liigakierroksella nimittäin Imola hävisi oman pelinsä ja samalla varmistui Castelletto Ticinon sarjapaikka. Joukkue on 16 joukkueen sarjassa 13:na (voittosuhde 10-17), kun kolme kierrosta on pelaamatta ja putoajan paikoilla olevien Imolan ja Novaran tavoittamattomissa.  

Nymburkin voittoputki poikki 

Antti Nikkilän edustaman Nymburkin marraskuusta lähtien jatkunut voittokulku Tshekin liigassa loppui viimein, kun liigakolmosena oleva BK Prostejov kukisti hallitsevat mestarit lukemin 93-89. Nymburk ennätti voittaa yli neljä kuukautta kestäneen voittoputkensa aikana 23 peräkkäistä peliä.  

Tappiosta huolimatta Nymburkin etumatka Tshekin liigan sarjataulukossa on tukevat kahdeksan pistettä. Häviö oli joukkueelle maan sarjassa vasta kauden toinen, kun voittoja on kertynyt jo 33.  

210-senttinen Nikkilä pelasi Prostejov-ottelussa 16 minuuttia ja kirjautti tehoikseen neljä pistettä sekä viisi levypalloa.  

Lyhyesti 

Hanno Möttölä oli lepovuorossa, kun Zalgiris Kaunas murskasi Liettuan liigan kärkiottelussa Lietuvos Rytasin lukemin 90-69. Kaunas saa peluuttaa joukkueensa kuudesta ulkomaalaisvahvistuksessa maan pääsarjassa vain viittä kerrallaan. Baltian liigassa ulkomaalaisrajoituksia ei ole. Zalgiris oli Lietuvos Rytasia vastaan täysin omaa luokkaansa johtaen jo puoliakaan mennessä 50-30. Ottelua seurasi 5000 katsojaa. 

Suomalaispelaajat Juha Sten ja Iiro Tenngren eivät pelanneet Saksan kakkosliigan kierroksella. Stenin edustama ja Ari Tammivaaran valmentama Mitteldeutscher löysi nousuhaaveiden kariutumisen keskeltä peli-ilon ja jyräsi 109-78-kotivoiton Wolffenbüttelistä. Tenngrenin Freiburg taipui vieraissa 86-97-luvuin Nördlingenille.  

Gordon Herbertin luotsaama Pau-Orthez otti helpon 84-54-kotivoiton Ranskan liigassa Herbertin ex-joukkue Paris Racingista.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

29.9.2025 11:47 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierin Galatasaray jyräsi Euroliigan lohkovaiheeseen

Awak Kuier johdatti Galatasaray’n Euroliigaan turkkilaisjoukkueen kaataessa romanialaisen Sepsi-SIC:n selvin numeroin. Kansalliset sarjat käynnistyivät Saksassa, Espanjassa ja Unkarissa.

29.9.2025 11:33 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki riemuitsi Mestarien liigan lohkopaikasta – ”Hulluin peli missä olen ollut osallisena”

Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.

26.9.2025 21:06 Susijengi

Miikka Muurinen Euroliigan Partizan Belgradiin

Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.

26.9.2025 06:55 Susijengi

Aatu Kivimäen Patrioti Levice viime sekunnin heitolla FIBA:n Mestarien Liigaan

Toista kauttaan Slovakian mestari Patrioti Leviceä edustava karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 28, pääsee pelaamaan alkavalla kaudella FIBA:n Mestarien Liigaa. Levice peittosi torstai-iltana henkeäsalpaavien vaiheiden jälkeen toisen jatkoajan viimeisen sekunnin heitolla Bakken Bearsin ratkaisevassa karsintaottelussa 100-98 (39-36, 76-76, 86-86) varmistaen paikkansa Mestarien Liigan lohkovaiheessa.

25.9.2025 07:10 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen loisti kaaren takaa, Fenerbahce Turkin Supercupin mestaruuteen

Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).

22.9.2025 19:16 Susijengi

Alexander Madsen palaa Kreikan pääsarjaan

AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.

Näytä lisää vastaavia