10.8.2020 14:37 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen kahden paluumuuttajan kanssa, kun Reetta-Sofia Tulkki sekä Anna Peltola vetävät Pyrinnön punaisen pelipaidan päällensä.
Reetta-Sofia Tulkki oli voittamassa 16-vuotiaiden Suomen mestaruutta kasvattajaseuransa Pyrinnön kanssa keväällä 2016. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Reetta-Sofia Tulkki pelasi viime kaudella Lappeenrannan Catzissa naisten Korisliigaa ja I-divisioonaa, sitä edeltävä kausi meni Peli-Karhujen joukkueessa. PeKassa Tulkki pääsi juhlimaan ensimmäistä aikuisten Suomen mestaruutta. Pyrinnön kasvatti on pelannut urallaan myös 31 nuorten maaottelua Susi-paidassa.
- Reetta tuo 1- ja 2-paikalle lisää korinteko- ja heittouhkaa. Puolustuksessa Reetta on parhaimmillaan, kun joukkueena pelataan aktiivisesti, näin hän pystyy käyttämään hyvää pelinlukutaitoaan hakemalla riistoja. Luotan, että Reetta pystyy lyömään nyt viimeinkin läpi naisten Korisliiga-tasolla isommassa roolissa. Hän on harjoitellut esimerkillisesti ja tuonut kilpailua harjoituksiin, joukkueen päävalmentaja Juri Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.
- On todella hienoa palata kasvattajaseuraani edustamaan Pyrintöä. Ja on mukava päästä pelaamaan tuttujen pelikavereiden kanssa. Minulla on hyvät fiilikset tulevasta kaudesta ja odotan jo innolla uuden pelikauden alkua. Edelliset kaudet ovat tuoneet kokemusta Korisliigasta, jossa tempo ja peli on kovempaa. Pelinäkemykseni on kehittynyt, kun on päässyt pelaamaan erilaisissa ympäristöissä, Tulkki avaa.
Vimpelin Vedon kasvatti Anna Peltola on pelannut kaksi kautta naisten Korisliigaa Vimpelin paidassa. Tampereelle opiskelujen perässä saapunut Peltola on edustanut Pyrintöä kolme kautta Naisten I-divisioonassa.
- Anna on osoittanut kevään ja kesän aikana esimerkillistä asennetta harjoitteluun ja tuo Pimujen takakentälle heittovoimaa sekä erinomaisen pallollisen puolustajan. Joukkueena haluamme häiritä vastustajan pelinrakentelua ja Annan ominaisuudet, sekä mentaliteetti puolustajana, sopivat tähän mainiosti. Hyökkäyksessä kenttää levittävä heittäjä ja vastustajan lähestymisiä rankaiseva pelaaja on aina tarpeellinen. Kesän aikana päätöksenteko palloscreen-tilanteissa on mennyt eteenpäin, Heinämäki avaa.
- Vahvuudet ovat kaaren takaa heitto ja puolustus. Tuon peliin omalle joukkueelle taistelutahtoa, joka näkyy kropan likoon laittamisella ja, että jokaiseen tilanteeseen mennään täysillä, varsinkin puolustuksessa. Divarikausien aikana oma itseluottamus on parantunut ja ratkaisujen teko kehittynyt. Tampereella olen lähes aina ollut joukkueen vanhin, tai vanhimmasta päästä, jolloin on pitänyt oppia pois ”junnuroolista”, vastuunottajaksi niin pelissä ja reeneissä myös henkisellä puolella, Peltola kommentoi.
Tampereen Pyrinnöllä on sopimukset Tulkin ja Peltolan lisäksi Emilia Anttilan, Jemina Vidgrenin, Heli Poikelan, Iina Mäkelän, Emma Törnblomin sekä Liisa Taposen kanssa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.
Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.
BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.
Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.