24.2.2005 Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä nappasi keskiviikon Sparliiga-ottelussa Lahdessa kahdeksan levypalloa. Niiden ansiosta hän nousi urallaan yli 1500 levypallon rajan. Korihaiden Juho Terho käänsi itsensä uudelle sataluvulle puolestaan syöttelemällä.
199-senttisen Riihelän kaikkien aikojen levypallosaldon SM-runkosarjassa on nyt 1504 levypalloa. Otteluita hänellä on tilillään 229, joten keskiarvoksi muodostuu 6,6. Kuluvalla kaudella Riihelä on ollut Sparliigassa paras kotimainen haalittuaan keskimäärin 7,6 irtopalloa ottelua kohden.
Uusikaupunkilaista Korihaita edustava Juho Terho ylitti keskiviikkona 500 syötön rajapyykin. Hän antoi ottelussa Pussihukkia kaksi syöttöä ja runkosarjan yhteismäärä on nyt 501.
Sekä Riihelä (levypallot) että Terho (syötöt) ovat kaikkien aikojen tilastoissa nykylukemillaan sijoilla 25.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.