22.4.2024 12:39 Pyrintö on solminut uuden 1+1 muotoisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Riku Laineen kanssa. Kahdeksan kautta Korisliigaa pelannut Laine tunnetaan kovana työntekijänä, joka on valmis taistelemaan joukkueensa eteen viimeiseen saakka.

Kuva: Ville Vuorinen
Isona laitahyökkääjänä pelaava Laine on erinomainen levypallopelaaja ja puolustaja, jolta löytyy myös heittouhka kaaren takaa. Rikun mukana joukkueeseen tulee jälleen lisää kovaa työmoraalia ja taisteluhenkeä.
- Tosi iloiset tunnelmat uudesta sopimuksesta! Pyrintö oli jo aikaisin keväällä yhteydessä ja heti ensimmäisistä puheluista Teron ja Elisan kanssa jäi se tunne, että Pyrintö selvästi haluaa minut Tampereelle ja saivat vakuuttuneeksi siitä, että siirtyminen Tampereelle voisi tässä kohtaa peliuraa olla hyvä ratkaisu. 8 hienoa vuotta Vilppaassa takana ja nyt oli tietyllä tavalla hyvä hetki koittaa jotain muuta. Olen todella kiitollinen Pyrinnölle tästä mahdollisuudesta. Innolla odotan jo seuraavaa kauden alkua! Laine kommentoi Pyrinnön tiedotteessa.
Laine on pelannut kaikkiaan 264 Korisliiga-ottelua Vilppaan riveissä neljän pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla. Laineen palkintokaapista löytyy yksi Suomen mestaruus, kolme SM-hopeaa ja yksi Suomen Cupin voitto. Hän on pelannut 44 nuorisomaaottelua.
- Riku on pelaajana periksiantamaton ja joukkueen eteen taisteleva. Tällaiset pelaajat ovat tärkeitä palasia, kun kasataan joukkuetta, joka jättää kentälle kaikkensa. Upea juttu saada Pyrintöön Korisliigaa pitkään pelannut ja silti vasta parhaimmassa iässään oleva pelaaja, Pyrinnön päävalmentaja Tero Vasell taustoittaa.
Kovaa tahtia seuraavaan kauteen valmistautuva Pyrintö on nyt tehnyt pelaajasopimukset Riku Laineen, Valtteri Mervolan, Antero Lehdon, Ilmari Toikkasen ja Kion Williamsin kanssa.
Valmennuksesta ensi kaudella vastaa Tero Vasell, Santeri Liljeberg ja Erkko Ojala.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.