30.11.2014 Naisten Korisliigassa ikoni-asemaan noussut ylitti sunnuntaina huiman rajapyykin. Äänekosken Huimaa edustava Kenya Robinson on pelannut liigassa jo yli 15 000 minuuttia (250 tuntia). Raja rikkoontui sunnuntaina, kun hän pelasi 429. runkosarjapelinsä.

Kenya Robinson on pelannut käsittämättömät 250 tuntia tehokasta peliaikaa Naisten Korisliigassa.

Kaisa Valtakari pelasi puolestaan uransa 200. runkosarjaottelun. Kuvat: Francois Perthuis.
Robinsonin tarkka peliaika Naisten Korisliigan runkosarjapeleissä on 15 007 minuuttia ja 36 sekuntia.
Peliajat on kirjattu pääsarjassa kaudesta 1992/93 lähtien. Näin ollen esimerkiksi 629 runkosarjaottelua pelanneen Lea Hakalan alkuvuosien minuutit eivät ole tiedossa, mutta tilastoihin päässeistä Robinson on ylivoimainen ykkönen naisten pääsarjahistoriassa. Robinsonin takana peliminuuttien kakkosena ovat uransa Robinsonin joukkuetovereina Huimassa päättäneet Minna Myllylä (11 822) ja Sanna Jämsén (11 072).
Kuluva kausi on 44-vuotiaalle Kenya Robinsonille uran 18:s Suomessa. Hän on kolminkertainen Suomen mestari, jonka lisäksi Robinson on juhlinut kolmesti Suomen cupin voittoa.
ToPon Kaisa Valtakari pelasi sunnuntaina 200. ottelunsa naisten Korisliigan runkosarjassa.
Valtakari aloitti pääsarjauransa lokakuussa 2005, kun ToPo kohtasi EBT:n. Hän on tehnyt urallaan liigan runkosarjassa 1333 pistettä (keskiarvo 6,7) ja yhden ottelun ennätys on 24 pistettä.
Valtakarilla on tilillään yksi SM-kulta, kolme hopeaa ja yksi pronssi. Hänet valittiin liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi 2010, jonka lisäksi Valtakari on pelannut 22 naisten ja 55 juniorien maaottelua.
Hyvinkään Pontevan 184-senttinen Titta-Riina Lepistö ylitti puolestaan lauantaina Äänekoskella runkosarjapeleissään 1000 levypallon rajan. Tarkalleen Lepistöllä on koossa nyt 1004 levyriä, joista 740 puolustus- ja 264 hyökkäyskorilla.
Lepistö pelaa kahdeksatta kauttaan liigassa ja tilillä on 171 runkosarjaottelua hänen aloitettua pääsarjapelit lokakuussa 2007 HoNsUn paidassa Huimaa vastaan. Hänen yhden ottelun levypalloennätyksensä on 17.
Lepistö on pelannut 42 juniorimaaottelua.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.