Roosa Lehtoranta vaihtaa joukkuetta Saksassa ja siirtyy Saarlouis Royalsiin

18.6.2024 11:42 Susiladiesin Roosa Lehtoranta, 27, jatkaa Saksan Bundesliigassa myös ensi kaudella, kun Peli-Karhut kasvatti siirtyy Saarlouis Royalsiin.

Roosa Lehtoranta nähdään Saksan Bundesliigassa myös ensi kaudella. Kuva: Ville Vuorinen.

Lehtoranta pelasi päättyneellä kaudella Angels Nördlingenissä, jonka tie tyssäsi puolivälieriin. Nördlingen ylsi kaudella myös Saksan cup-finaaleihin, jossa joukkue hävisi Hannoverille. Cupin välierissä Nördlingen pudotti juuri Saarlouisin ja Lehtoranta heitti 18 pistettä.

Saksaan Lehtoranta siirtyi lokakuun lopussa Peli-Karhuista, jossa hän ehti pelata kolme ottelua kaudella 2023-24. Lehtoranta on aiemmin pelannut ulkomailla Belgian pääsarjaa Antwerpen Giantsissa.

Kolminkertainen Suomen mestari on ehtinyt pelata jo peräti 242 ottelua Korisliigassa, jossa hän on edustanut PeKan lisäksi Tapiolan Honkaa. Lehtoranta on palkittu vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi (2015-16) ja vuoden parhaaksi 6. pelaajaksi (2014-15).

Susiladiesin riveissä Lehtoranta on pelannut 24 ottelua. Universiadimaajoukkueessa hän oli voittamassa Suomelle historiallisesti pronssia Chengdun universiadeissa kesällä 2023.

Henkilöt

 
31.3.2025 19:28 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jatkaa mestaruustaistelua Saksassa

Roosa Lehtoranta jatkaa Saksan mestaruuden jahtia, kun Saarlouis Royals eteni välieriin suoraan kolmella voitolla. Veera Pirttisen ja Niko Kuusen kaudet tulivat sen sijaan päätökseen. Unkarissa saatiin myös pudotuspelit vauhtiin.

28.3.2025 10:57 NCAA

Sweet Sixteen kutsuu Elina Aarnisaloa ja UCLA:ta

Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.

24.3.2025 11:18 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtorannan Saarlouis tarrasi kiinni välieräpaikkaan

Saksan Bundesliigassa puolivälierät käynnistyivät Roosa Lehtorannan ja Veera Pirttisen osalta vahvasti. Awak Kuier loisti jälleen Italiassa.

21.3.2025 11:32 NCAA

Lemmilän Ohio State ja Sandvikin Indiana myös NCAA:n lopputurnaukseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elsa Lemmilän edustama Ohio State ja Henna Sandvikin Indiana pelaavat NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa ja pelaavat ensi yönä. Lopputurnauksessa nähdään myös konferenssiensa mestarit Elina Aarnisalo (UCLA) ja Janette Aarnio (South Florida).

21.3.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen aloittavat pudotuspelit Saksassa

Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikonloppuna. Edessä ovat kevään ratkaisupelit ja suomalaispelaajista mukana ovat Roosa Lehtoranta ja Veera Pirttinen sekä valmentaja Niko Kuusi.

17.3.2025 15:17 Suomalaiset ulkomailla

Saksassa ja Unkarissa runkosarjat päätökseen

Saksassa ja Unkarissa saatiin runkosarjan pelit paketoitua ja edessä ovat pudotuspelit. Awak Kuier oli jälleen tehokkaana Italiassa.

14.3.2025 12:52 NCAA

Elina Aarnisalon UCLA ja Janette Aarnion South Florida konferenssiensa lopputurnausten mestaruuteen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA sekä Janette Aarnio ja South Florida juhlivat konferenssiensa lopputurnauksien mestaruuksia. Täten UCLA ja South Florida ansaitsivat suoran paikan NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

10.3.2025 15:43 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier tupla-tuplaan - Bejedi, Lahtinen ja Lehtoranta koville pisteille

Awak Kuier oli palauttamassa Reyer Veneziaa takaisin voittojen tielle vakuuttavalla tupla-tuplalla. Sara Bejedi, Lotta-Maj Lahtinen ja Roosa Lehtoranta esiintyivät myös tehokkaasti.

7.3.2025 12:30 NCAA

Elina Aarnisalolle ja UCLA:lle kauden toinen tappio Big Ten -lopputurnauksen kynnyksellä

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA kärsivät kauden toisen tappionsa juuri ennen Big Ten -konferenssin lopputurnausta. Osassa konferensseista lopputurnaukset ovat jo käynnistyneet.

3.3.2025 20:06 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsen Treviso porskuttaa voittoputkessa - Roosa Lehtorannasta Saksan cupin mestari

Anniina Äijäsen Treviso on vahvassa myötätuulessa Italian Serie A2:ssa, kun joukkue liitää tällä hetkellä kahdeksan ottelun voittoputkessa. Roosa Lehtoranta pääsi puolestaan juhlimaan Saksan cupin voittoa.

Näytä lisää vastaavia