28.7.2017 Sakari Salminen täytti keskiviikkona 30 vuotta ja syntymäpäivän kunniaksi allekirjoitti pelaajasopimuksen Torpan Poikiin kaudelle 2017–2018.
Sakari Salminen pelasi Vilppaan paidassa kaudella 2014–2015. Kuva: Matti Koskinen
Sakari Salminen oli kahden viime kauden ajan Pussihukkien avainpelaajia I Divisioona B:ssä. Sitä ennen hän pelasi Korisliigaa Vilppaan paidassa tehoilla 15min / 4,1 / 3,0 ottelua kohden.
– Kaksimetrinen ja satakiloinen power forward on erinomainen heittäjä ja älykäs pelaaja. Hän tuo voimaa levylle ja pystyy heittäjänä levittämään kenttää, joukkueen päävalmentaja Pekka Konttinen toteaa seuran tiedotteessa.
Salminen on valittu I Divisioona A:n vuoden pelaajaksi kaudella 2012–2013 Turun Namikan paidassa, jolloin hän tehtaili peräti 16,9 pinnaa ja 9,9 levypalloa ottelua kohden.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.