18.11.2004 Miesten Sparliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt pelaajasopimuksen amerikkalaisen Sam Spannin kanssa. 25-vuotias Sam Spann on 198-senttinen ja 102-kiloinen voimanpesä, joka viihtyy korinaluskamppailuissa.
Sam Spann on saanut koripallo-oppinsa Fairfieldin yliopistossa USA:n yliopistojen korkeimmalla sarjatasolla tehden viimeisenä opiskeluvuotenaan 2001-02 keskimäärin 12,1 pistettä ja repien 6,2 levypalloa. Vuotta aiemmin Spann merkkasi yliopistopeleissä keskimäärin 15,0 pistettä ja peräti 9,5 levypalloa ollen tuolloin koko USA:n yliopistosarjan 22:ksi paras levypallopelaaja.
Ammattilaiskentillä Spann on esiintynyt kaudella 2002-03 Australiassa Geelong Supercats -joukkueessa sekä viime pelikaudella Saudi-Arabiassa Al Ahli -joukkueessa. Alkaneella kaudella Sam Spann piipahti Portugalin pääsarjassa pelaavan Aveiro-joukkueen vahvuudessa, mutta hänelle sovitettu rooli kaukoheittäjänä ei sopinut miehen pelityylin kanssa yhteen.
- Sam Spann on pelaaja, joka pystyy luomaan tilanteita kentällä hyvän pelisilmän vuoksi. Hän on erittäin urheilullinen ja vahva. Hänen vahvin osa-alueensa on levypallopelissä sekä kahden pisteen heittojen viimeistelyssä, luonnehti joukkueen uusinta amerikkalaisvahvistusta Korihaiden toiminnanjohtaja Tom Westerholm.
Sam Spann saapuu Suomeen torstaina. Hänen pelaamisensa lauantain Sparliiga-kierroksella on kuitenkin epävarmaa, koska miehen vapautuspaperit eivät ole vielä saapuneet Suomeen.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.