26.5.2009 Parhaillaan valmentajamarkkinoita seulova SM-hopeajoukkue Joensuun Kataja teki tärkeän kiinnityksen tulevan kauden joukkueeseensa, kun seura pääsi luotolaitahyökkääjänsä Sami Lehtorannan, 29, kanssa yhteisymmärrykseen jatkosta. Lehtorannan ja Katajan tuore sopimus on mallia 1+1, eli pitää sisällään option myös kaudesta 2010/2011.
Parhaillaan kiireiseen maajoukkuekesään valmistautuva 205-senttinen Lehtoranta aloittaa syksyllä jo viidennen Kataja-kautensa. Kasvattajaseurassaan jyväskyläläisessä HoNsU:ssa liigadebyyttinsä 17-vuotiaana tehneelle konkarille seuraava Korisliiga-kausi tulee olemaan uran neljästoista.
Katajassa Sami Lehtorannan jatkosopimus koetaan huipputärkeäksi.
- Kun miettii, että kokeneista isoista kotimaisista liigapelaajista mm. Vesa Mäkäläinen, Kimmo Muurinen ja Antti Nikkilä ovat suuntaamassa poispäin Suomesta, onhan se selvää, mikä Samin arvo olisi joukkueelle kuin joukkueelle. Meille hänen jäämisensä on tietenkin paras mahdollinen vaihtoehto, Katajan joukkueenjohtaja Jukka Törmälä kertoo tyytyväisenä.
Päättyneen kauden Korisliigassa Lehtoranta oli runkosarjan paras kotimainen pistemies ottelukohtaisella keskiarvollaan 14,0. Levypalloja hän repi keskimäärin 6,0. Lisäksi runkosarjassa 41 ottelua 31 minuutin keskimääräisellä peliajalla uurastaneen Lehtorannan tilastoihin merkittiin 1,4 koriin johtavaa syöttöä sekä 1,1 torjuntaa ottelua kohden. Sami Lehtoranta nousi päättyneen kauden aikana SM-sarjan kaikkien aikojen torjuntatilaston kakkoseksi.
Pudotuspeleissä Lehtoranta pelasi kymmenen ottelua keskiarvoinaan 13,2 pistettä, 5,0 levypalloa, 0,9 syöttöä ja 1,2 torjuntaa ottelussa.
Pelipaikkatarjouksia Lehtoranta kertoi saaneensa viime aikoina muualtakin. Tällä erää tarjoukset eivät kuitenkaan kiinnostaneet Lehtorantaa tarpeeksi.
- Laitoin asiat tärkeysjärjestykseen ja päätös jäädä Katajaan oli lopulta helppo, Lehtoranta sanoo viitaten loppua lähestyviin opintoihinsa. Lehtorannan tavoitteena on valmistua keväällä 2010 Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulusta automaatioinsinööriksi.
Joensuuhun jäämistä puolsi myös kaupungin ilmapiiri, joka saa Lehtorannalta kiitosta.
- Olen viihtynyt täällä erinomaisesti.
Sen sijaan puolitoista viikkoa sitten kaulaan pujotettu SM-hopea, miehen uran neljäs, ei ole millään muotoa kirkastunut.
- Eipä sitä paljoa viitsi mietiskellä, paljon jäi parannettavaa. Ensi kaudella uudelleen, uransa ensimmäistä mestaruutta edelleen metsästävä Lehtoranta toteaa.
Katajan runko hahmottuu, valmentajaa haetaan
Lehtorannan sopimuksen myötä Katajalla on tulevan kauden joukkueeseen neljä varmaa nimeä, sillä myös Jussi Eskola, Juho Nenonen ja Petri Virtanen jatkavat voimassaolevien sopimustensa nojalla seurassa. Alustavasti on sovittu myös Mikko-Petteri Järvisen ja Janne Kinnusen jatkosta.
Katajan organisaatiossa tehdään parhaillaan töitä uuden päävalmentajan palkkaamiseksi, kun puolitoista vuotta joukkuetta luotsannut Ray Ailus ilmoitti viikko sitten lähdöstään. Samassa yhteydessä polvivaivainen Anssi Kinnaslampi laittoi pisteen pelaajauralleen.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.