12.1.2019 20:47 Pyrintö nousi arvokkaaseen voittoon Joensuussa.
Seagullsin Tuukka Kotti täytti tilastoriviään tasaisesti, 9 pistettä, 13 levypalloa ja 7 syöttöä. Kuva: Ville Vuorinen
Hiljalleen koko miehistönsä täyteen teräänsä saanut Helsinki Seagulls oli ylivoimainen isäntä Uudenkaupungin Korihaiden vieraillessa Kisahallin parketilla. Seagulls latoi tulostaululle murskaavat loppulukemat 115–79 (58–39).
Kotijoukkue jätti Korihait kauas taakseen toisella neljänneksellä. Seagulls voitti toisen jakson peräti 34–17.
Avauspuoliskolla edukseen esiintyi etenkin paluun pitkästä loukkaantumisesta viime viikkoina tehny Wayne Blackshear. Blackshear tulitti läheltä ja kaukaa lähes erehtymättömällä heittotyöskentelyllä puoliaikataukoon mennessä jo 20 pistettä.
Toisella puoliajalla Seagullsin valmennusjohto jakoi vastuuta tasaisesti koko rosterille. Siitä huolimatta piste-ero joukkueiden välillä kasvoi tasaisesti. Seagullsilta tilastosarakkeitaan näyttävimmin täyttivät Blackshear (25/2/4s), Jalen Jackson (23/8), Tuukka Kotti (9/13/7s), Jesper Granlund (12/1) ja Juwan Staten (16/2/5s). Blackshear ei epäonnistunut kuin kertaalleen pelitilanneheitossaan.
Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas oli syystäkin tyytyväinen joukkueensa tekemiseen. 115 pistettä on Korisliigassa hurja määrä.
– Silti tärkeintä on kuitenkin se, että joukkueessa ilme on tullut koko ajan positiivisemmaksi.
– Heillä oli vaikeat lähtökohdat eikä peli ollut helppo. Ollaan pelattu nyt kaksi ottelua paljon paremmin joukkueena.
Korihaille lauantainen reissu Helsinkiin oli tosiaan jo lähtökohtaisesti haastava. Kun päävalmentaja Damion Dantzler oli toimitsijakiellossa, joukkueen valmennuksesta vastasi seurassa henkilöstö- ja talousjohtajana toimiva Jouni Grönroos.
– Lähtökohdat joukkueella ei ollut parhaimmat. Aikamoinen loukkaantumissuma ja tänäänkin tippui yksi pelaaja. Sitten tulee tällainen vanha valmentaja vielä sekoilemaan jotain eikä tiedä mistään mitään. Ei edes puolien pelaajien nimiä, Gröönroos selitti.
– Joukkue taisteli loppuun asti, mutta ongelmia oli levypalloissa ja puolustuspäässä. 115 pistettä on aika paljon. Isot pelaajat pelasivat erinomaisesti tänään. Paljon on vielä tekemistä, että saadaan joukkue kasaan ja oikea päävalmentaja paikalle.
Korihaiden pelaajistosta puuttuivat Topias Kuukkanen ja Emil Osmanu Djeen. Seagullsin vieraana pisteistä parhaiten vastasivat Brandon Conley (22/12/6s) ja Bryan Coleman (20/4). Kotimaisesta osastosta Marius Van Andringa (13/1/8s) ja Mika Nuolivirta (14/4) pelasivat kelpo ottelut.
Karhu Basket otti kauden 11. voittonsa kukistamalla Kauhajoella vierailleen BC Nokian selvästi 98–75 (48–35).
Kauhajokelaisjoukkueelle kotivoiton takasivat vahvat keskimmäiset neljännekset. Toinen jakso päättyi Karhu Basketin hyväksi 28–12, kolmas 28–19.
BC Nokia joutui edelleen tulemaan toimeen hyvin laihalla pelaavalla kokoonpanolla. Jälleen koko BC Nokian aloitusviisikko urakoi kentällä yli 30 minuttia. Poissaoloista johtuva kova kuormitus samoilla pelaajilla alkaa hiljalleen näkyä itse kunkin otteissa. Esimerkiksi vahvan kauden pelannut Aapeli Alanen epäonnistui jokaisessa kymmenessä korintekoyrityksessään.
Karhu Basket tuntuu puolestaan jatkuvasti parantavan otteitaan. Tällä kertaa kesken kauden Kauhajoelle palannut Greg Mangano (25/7/3t) alkaa olla elementissään molemmissa kenttäpäädyissä. Ikitaistelija Rene Rougeau (19/12) urakoi totuttuun tyyliinsä. 14 pistettä tehtaillut Bojan Sarcevic jakoi 12 koriin johtanutta syöttöä.
Karhu Basketin seuraava Korisliiga-kamppailu on Uudessakaupungissa ensi lauantaina. BC Nokialla on sen sijaan edessään hieman pidempi tauko, sillä nokialaiset isännöivät Korihaita 23. tammikuuta.
Tampereen Pyrintö esitti hieman vajaamiehisenäkin huiman nousun Joensuun Kataja Basketin vieraana. Pyrintö käänsi ottelun voitokseen lopulta koriluvuin 82–84 (37–36).
Ottelu näytti olevan jo vahvasti Katajan näpeissä, kunnes tamperelaiset nousivat rinnalle ja ohi.
Katajan Vincent Simpson nosti kotijoukkueen viiden pisteen johtoon, kun pelikellossa oli jäljellä enää alle kaksi minuuttia. Simpsonin korin jälkeen Kataja ei enää korinteossa onnistunut. Pyrintö sen sijaan pussitti seitsemän pistettä Kenneth Manigaultin (25/4/4s) johdolla ja nousi kahden pisteen voittoon.
Voitto oli Pyrinnölle neljäs peräkkäinen. Manigaultin lisäksi Pyrinnöltä 25 pistettä kasasi takamies Jaylon Tate. Pyrinnön poissaolojen lista kasvoi vielä ottelun alla Petri Heinosen ja Jonne Saarisen estyttyä pelipaidan pukemiselta. Ennestään kokoonpanosta uupuivat jo Antero Lehto, Ville Haapoja, Joonas Caven ja Lasse Kilpinen.
Korisliigan lisäksi FIBA Europe Cupissa tahkoavan Katajan parhaat olivat Topias Palmi (20/8/4s) ja Daniel Mullings (17/5/4s).
Katajan peliruuhka ei juuri helpota, sillä Lapuan Kobrat saapuu Joensuuhun jo sunnuntaina klo 17 alkavaan koitokseen. Kataja on voittanut kauden 16 Korisliiga-ottelustaan puolet.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.