26.4.2016 21:57 Helsinki Seagulls nousi ensin neljännellä jaksolla takamatkalta tasoihin, sekä lopulta jatkoajalla tappioasemasta 71-69 (22-31, 58-58) –kotivoittoon Tampereen Pyrintöä vastaan välieräsarjan kuudennessa ottelussa tiistaina. Finaaleihin etenevä joukkue ratkeaa torstaina Tampereella.

Antto Nikkarinen ja Seagulls venyttivät välieräsarjan seitsemänteen otteluun. Kuva: Francois Perthuis.
Helsinki Seagulls osoitti venymiskykyään ja henkisen kanttinsa lujuutta tiistain kuudennessa välieräottelussa Tampereen Pyrintöä vastaan. Selkä seinää vasten pelannut Seagulls nousi puoliajan yhdeksän pisteen tappioasemasta venyttäen ottelun ratkaisun jatkoajalle, jossa isännät olivat tamperelaisia vahvempia vieden ottelun nimiinsä lukemin 71-69 (22-31, 58-58).
Voitolla Seagulls tasoitti välieräsarjan otteluvoitot lukemiin 3-3. Finaaleihin etenevä joukkue ratkeaa torstaina Tampereella.
Tiistain jännittävä kamppailu kulki pitkään vierailija Pyrinnön hallinnassa. Ottelua kolme jaksoa johtaneet tamperelaiset näyttivät pitkään päättävän välieräsarjan Töölön Kisahallin 1350-päisen yleisön edessä, mutta Seagulls onnistui nousemaan ottelussa ensimmäistä kertaa johtoasemaan neljännen jakson avausminuuttien aikana.
Pyrintö nousi varsinaisella peliajalla vielä kolmen pisteen johtoasemaan J’Nathan Bullockin kolmosella, mutta Seagullsin vahva neljännen kymmenminuuttisen lopetus oli päättää ottelun jo varsinaisen peliajan puitteissa. Pyrintö-ikoni Damon Williams tasoitti tilanteen kuitenkin numeroihin 58-58 runsaat puoli minuuttia ennen neljännen jakson päätöstä. Seagulls-takamies James Sinclairin epäonnistuttua seuraavassa hyökkäyksessä kahden pisteen heitossaan ja Seagullsin pidettyä vastaavasti myös Pyrinnön korintekoaikeet kurissa, ratkaistiin ottelun voittaja jatkoajan viisiminuuttisella.
Seagulls-leirin näkökulmasta jatkoaika alkoi murheellisesti, Pyrinnön karattua vajaassa parissa minuutissa neljän pisteen karkumatkalle. Kotijoukkue nousi kuitenkin Sinclairin ja Timo Heinosen onnistumisten myötä tasoihin ja Antto Nikkarisen vietyä kotijoukkueen johtoon hieman viisiminuuttisen puolenvälin jälkeen, ei Seagulls enää luopunut johtoasemastaan.
Nikkarisen ja Carl Lindbomin kakkoset kasvattivat kotijoukkueen johdon viiteen pisteeseen päätösminuutin alkajaisiksi ja Seagulls oli riittävän tarkka ottelun ratkaisuhetkien aikana pitääkseen Pyrinnön takanaan myös jännittävien viimeisten sekuntien aikana. Puolitoista sekuntia ennen loppusummeria Pyrinnöllä oli mahdollisuus hyökkäyspään päätyrajasta saada tasoitus-, tai voittoheitto aikaiseksi, mutta vierailijat eivät onnistuneet saamaan korintekoyritystä enää aikaiseksi.
Näin loppulukemiksi Töölön Kisahallin tulostaululle jäivät kotijoukkueen 71-69 –voittonumerot.
- Tänään olisi voinut kumpi tahansa joukkue voittaa, mutta mun mielestä ansaittiin kuitenkin voitto. Aina kun pilli soi ei oikein tiedetty mihin suuntaan jatketaan. Nyt mennään game seveniin ja sitten katsotaan kuka on kuka, totesi Seagulls-luotsi Mikko Larkas.
- Meidän on pystyttävä pelaamaan sarjan paras peli siellä. Saatiin yksi ottelupallo tapettua, nyt lähdetään tappamaan toista. Sarja saa arvoisensa päätöksen, molemmat joukkueet ovat ansainneet seitsemännen pelin.
Seagullsin riveistä kovinta jälkeä tiistain jännitysnäytelmässä tekivät 19 pistettä heittänyt Antto Nikkarinen sekä vahvan tupla-tuplan operoinut James Sinclair (11/12). Carl Lindbom säesti kaksikkoa 13 pisteen ja 8 levypallon edestä.
Vierailija Pyrinnön Ricky Minard jatkoi vahvoja välieriään pussittamalla 26 pistettä ja repien 10 levypalloa joukkueelleen. Kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät myös J’Nathan Bullock (14/6) ja Joonas Cavén (12/4).
Välieräsarjan otteluvoitot ovat tasan 3-3.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.