Seagullsille kaksi merkittävää jatkosopimusta: kapteeni Rougeau ja Waxlax jatkavat

6.6.2024 09:32 Helsinki Seagullsin kokoonpanossa nähdään hyvää jatkuvuutta myös tulevalla Korisliiga-kaudella 2024-25, kun joukkueen kapteeni René Rougeau ja luottopelaaja Ricky Waxlax jatkavat joukkueessa 1+1-muotoisilla jatkosopimuksilla.

René Rougeau jatkaa Korisliigassa ja Seagullsissa. Kuva: Ville Vuorinen

38-vuotiaan Rougeaun ansioluettelo on komeaa luettavaa: 5 Korisliiga-kautta, 222 ottelua, 4 SM-kultaa, 1 SM-hopea, finaalien MVP (2022-2023), vuoden ulkomaalaisvahvistus (2018-2019), sekä Suomen Cupin voitto ja hopeamitali. Tämä kokemus voimavaranaan Lokki-miehistö pääsee jälleen rakentamaan tulevaa kautta, kun kaksi vuotta jo joukkueen kapteenina toiminut 198-senttinen laitapelaaja nähdään jälleen ensi kaudella Seagullsissa.

- Haluan ensiksi antaa kiitokseni koko Seagullsin organisaatiolle näistä kahdesta upeasta kaudesta, jotka olen joukkueessa viettänyt. Suuri kiitos myös Gulls-faneille teidän tuesta ja kannustuksesta aivan jokaisessa ottelussa. Se merkitsee minulle todella paljon, Rougeau kiittää seuran tiedotteessa.

- Olen sanoinkuvaamattoman kiitollinen siitä, että saan mahdollisuuden palata tähän upeaan joukkueeseen myös tulevalla kaudella. Odotan innolla, että pääsemme aloittamaan matkamme kohti uutta mestaruutta! Rougeau jatkaa.

- Olen iloinen, että Rene ja Ricky jatkavat uraansa Helsingissä. Renen merkitystä joukkueelle on vaikea pelkästään sanoin kuvailla. Hän on taitava pelaajaa ja innostava persoona. Hän tekee muista ympärillään parempia, päävalmentaja Vesa Vertio myhäilee tyytyväisyyttään.

Tuleva kausi on Ricky Waxlaxille jo hänen uransa kuudes Seagullsissa. Malmin Super-Koriksessa juniorivuotensa kasvanut 198-senttinen laituri pukeutui ensimmäisen kerran Seagulls-univormuun jo kaudella 2016-17. 24-vuotiaaksi jo erittäin kokenut pelaaja on edustanut Seagullsin lisäksi Lahti Basketballia kolmen kauden ajan (2020-23), jonka jälkeen hän palasi viime kaudella takaisin Helsinkiin. Korisliiga-otteluita Waxlaxille on kertynyt jo yhteensä komeat 242. 

- Todella hyvät fiilikset jatkaa Seagullsissa. Organisaatio ja valmennus ovat Suomen huippua ja se on auttanut minua kehittymään pelaajana eteenpäin, joten päätös nyt jatkaa oli helppo. Nyt vaan kovaa treeniä ja innolla odotan jo ensi kauden pelejä ja täyttä Kisahallia! Waxlax iloitsee. 

- Ricky tahkosi erinomaisen kauden vaikeassa roolissa. Hän on ahkera pelaaja, joka tuo joukkueelle vaihtoehtoja erityisesti puolustuspäähän.” Joukkueen päävalmentaja Vertio kehuu suojattiaan.

Syntyneiden jatkosopimusten myötä joukkue on tällä hetkellä seitsemän pelaajan vahvuinen. Seagullsin kokoonpanossa jatkavat: Lenni Hervola, Tuukka Härsilä, Elias Leskinen, Lassi Nikkarinen, Henri Mennander, René Rougau ja Ricky Waxlax. 

 
12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

Näytä lisää vastaavia