27.2.2015 Korisliigan nousijajoukkue Helsinki Seagulls saalisti perjantaina kauden toistaiseksi makeimman voittonsa, kun se kukisti liigaa johtavan KTP:n Kotkassa reilulla erolla 85-61 (40-33). Perjantai-illan toisessa ottelussa Kouvot otti selvän voiton Hongasta.
Carl Lindbom nakutti 25 pistettä, kun Seagulls otti vierasvoiton KTP:stä.
Alexander "MadZen" Madsen ja Kouvot puolustivat menestyksekkäästi kotikenttäänsä. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.
Viisi edellistä peliään voittanut KTP jäi kauden toistaiseksi pienimpiin pisteisiinsä ja kärsi vasta kauden kolmannen kotitappionsa.
Seagulls piti johtoa lähes läpi pelin. Ratkaisu tapahtui päätösjakson puolivälissä, kun vierasjoukkue kasvatti kovilla kolmosilla johtonsa 17 pisteeseen.
- Puhuimme harjoituksissa, että meidän pitää olla aktiivisempia ja mielestäni jätkät liikkuivat tänään hyvin, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
Seagullsin tehomies Carl Lindbom nakkasi 25 pisteestään 22 jo puoliväliin mennessä. Melsahn Basabe nosteli 20 pistettä.
Heikosti kotikoreihin osuneesta KTP:stä LaMonte Ulmer heitti 24 pistettä.
Kouvot ei jättänyt sarjataulukon hännillä olevalle Tapiolan Hongalle yllätysmahdollisuutta, vaan otti kotivoiton 92-68 (42-32). Kouvot hallitsi peliä ja kasvatti jo kolmannella jaksolla johtonsa 20 pisteeseen.
- Tänään pelasimme 20 minuuttia neljällä suomalaisella sekä yhdellä amerikkalaisella (Williamson) ja silloin meidän hyökkäyksen toteutus oli ihan eri luokkaa. Se on hyvin hämmästyttävää ja se on hieno asia, Kouvot-luotsi Jyri Lehtonen iloitsi.
Ilman Jason Conleya pelanneesta Kouvoista Ville Kaunisto teki 20 pistettä ja Ilari Seppälä 18. Hongasta samoille lukemille ylsi vain Emmanuel Ubila 19 pisteellä.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.