8.11.2006 Naisten SM-sarjassa pelaava BC Nokia hakee vahvistusta pelinjohtoonsa niin penkin päähän kuin kentällekin. Uusin pelaajahankinta on amerikkalainen Shannon Mathews. Päävalmentaja Antti Hyvärisen tueksi joukkueen valmennustiimiin liittyvät nokialaiset koripallokonkarit Kimmo Olli ja Aki Selkee.
168-senttinen Shannon Mathews tulee vahvistamaan BC Nokian joukkuetta erityisesti pelintekijänä. 23-vuotias Mathews valmistui Gonzagan yliopistosta vuonna 2005. Yliopistosta hän suunnisti Eurooppaan ja pelasi Hollannissa Amazone Utrechtin joukkueessa kirjauttaen tehot 22 pistettä ja seitsemän syöttöä ottelua kohden. Gonzagassa Mathews pelasi viimeisen kautensa 11,5 pisteen, 6,2 syötön, 3,6 levypallon ja 1,8 riiston keskiarvoilla.
Viime maaliskuussa Mathews kutsuttiin WNBA-joukkue Los Angeles Sparksin try out -leirille, mutta lopullista sopimusta naisten kovimpaan ammattilaisliigaan ei kuitenkaan syntynyt. Mathewsin apu tulee tarpeeseen, sillä toisen nokialaisvahvistuksen Alison Carneyn loukkaantunut nilkka tutkitaan perusteellisesti ja tämän jälkeen tiedetään, voiko hän jatkaa joukkueessa.
Mathews saapuu perjantaina Suomeen ja pelaa heti viikonloppuna, mikäli hänen kansainvälinen pelilupansa saapuu ajoissa. BC Nokia matkustaa sunnuntaina Helsingin NMKY:n vieraaksi.
BC Nokia on tehnyt valmennuksen suhteen myös uusia ratkaisuja. Antti Hyvärinen jatkaa päävalmentajana, mutta hän saa rinnalleen valmentajatiimin. Kokeneet nokialaiset Kimmo Olli ja Aki Selkee aloittavat heti yhteistyön Hyvärisen kanssa.
Tavoitteekseen BC Nokia on ilmoittanut tulevan kahden viikon tauon aikana saada joukkue uuteen iskuvalmiuteen. Nokia on pelannut yhdeksän runkosarjaottelua, joista on koossa vain yksi voitto. Loppukauden jaossa olevista pisteistä Nokia tulee taistelemaan uusilla kuvioilla, sillä tavoitteena on edelleenkin selviytyminen mitalipeleihin.
Naisten SM-sarjassa Äänekosken Huiman amerikkalaisvahvistus Dominique Brown nähdään Huiman paidassa vain syyskauden loppuun saakka. Katkolla ollut pesti sai jatkoa Brownin ilmoittaessa halunsa pelata Äänekoskella talkoomielellä vielä 16.12. pelattavassa Suomen cup -finaalissa, mikäli Huima ensi lauantain välierästä Pussihukkia vastaan tiensä sinne selvittää.
185-senttinen Brown on heittänyt keskimäärin 5,1 pistettä ja ottanut neljä levypalloa pelaamissaan kahdeksassa ottelussa. Tehot eivät vakuuttaneet Huiman taustoja, joten sopimusta ei jatketa. Huima jatkaa SM-sarjan ykkösenä tasapisteissä Kotkan Peli-Karhujen kanssa voittosuhteella 7-1.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.