Siipirikkoiselle Katajalle tyly tappio FIBA Europe Cupin pudotuspeleissä

8.2.2017 Joensuulainen Kataja Basket kärsi 91-72 (43-36) –tappion FIBA Europe Cupin neljännesvälierien ensimmäisessä osaottelussa saksalaista Telekom Baskets Bonnia vastaan.

Rion Brown oli Saksassa Katajan paras pistemies 26 pisteellään.

Mestarien liigasta lohkovaiheen jälkeen pudonnut Kataja jatkoi kansainvälisiä otteluitaan FIBA Europe Cupin neljännesvälierässä. Kyyti Saksassa oli siipirikkoiselle Katajalle kylmää ja kaksiosaisen pudotuspelin avausottelu oli kotijoukkueen näytöstä.

- Keskittyminen ei ollut parasta mahdollista. Teimme puolustuspäässä liikaa virheitä, ja yksi vastaan yksi -puolustaminen ei ollut sillä tasolla, jolla sen olisi pitänyt olla, Katajan päävalmentaja Greg Gibson totesi.

Kataja sinnitteli Bonnin vauhdissa kaksi erää, mutta Teemu Rannikon puuttuminen takalinjoilta sekoitti joensuulaisten peliä pahanpäiväisesti. Hyökkäys jäi yksinyrittämiseksi, ja vaikka Kataja voitti levypallot 43-34, karua kieltään kertovat joukkueen 24 menetystä.

– Jotain menetyksiä ymmärrän, mutta tulihan niitä liikaa, Gibson tunnusti.

Haussa suurinumeroinen kotivoitto

Huolimattomuus näkyi myös puolustuspäässä, ja saksalaiset pääsivät juhlimaan luvattoman helpoilla koreilla kotiyleisönsä edessä. Rannikon lisäksi sairastuvalla on sentteri Tommi Huolila, jonka puuttuminen näkyi etenkin oman korin alla.

Bonn rankaisi Katajaa laajalla rintamalla ja joukkueesta peräti seitsemän pelaajaa ylsi kaksinumeroisille lukemille. Ryan Thompson kirjasi tehot 17/3/7 syöttöä, Yorman Bartolo 11/6/6 riistoa ja Katajalle mestaruuskaudelta 2014/15 tuttu mies Ken Horton viimeisteli 13 pistettä ja otti kuusi levypalloa.

Katajan tehoista vastasivat Daniel Mullings (17/7), Rion Brown (26/11) sekä Jarekious Bradley (13/9).

Kaksiosaisen neljännesvälierän toinen ottelu pelataan kahden viikon päästä Joensuussa. Otteluiden yhteistulos ratkaisee, joten Katajan on voitettava kotonaan 20 pisteellä.

– Edetään askel kerrallaan ihan rauhassa. Uskon vahvasti, että voimme voittaa kotona sen 20 pistettä ja mennä jatkoon, mutta vaikeaahan se tulee olemaan. Ei murehdita sitä nyt, otteluun on vielä parisen viikkoa, Gibson toppuutteli.

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

Näytä lisää vastaavia