Siitonen ja Telih HNMKY:n tuoreimmat hankinnat

11.5.2007 Helsingin NMKY:n miesten I divisioonassa pelaava edustusjoukkue vahvistuu entisestään. Joukkueen vahvuuteen on kiinnitetty Joensuun Katajassakin vaikuttanut namikalaiskasvatti Teemu Siitonen ja MaSu Basketissa uransa aloittanut, mutta HNMKY:ssä viime vuodet pelannut 17-vuotias Anton Telih.

26-vuotias Siitonen pelasi Korisliigassa kolme kautta sitten. Viime kaudella Teemu kärsi loukkaantumisista, mutta pelasi kuitenkin otteluita eteläisen alueen II divisioonassa. Nyt parimetrinen Siitonen tekee paluuta valtakunnallisille parketeille.

- Teemu sopii perusnamikalaisena loistavasti meidän joukkueeseen. Hän tuo joukkueeseemme kokoa ja monipuolisuutta. Teemu pystyy pelaamaan sekä laidassa että isona miehenä, mikä tuo pelaamiseen paljon lisävaihtoehtoja kentän molemmissa päissä, arvioi HNMKY-luotsiksi nimetty Juha Oikarinen.

Anton Telih on tuttu korispiireissä myös juniorimaajoukkueista. Viime kesänä Telih oli mukana 16-vuotiaiden poikien EM-kisoissa Virossa. Pääsääntöisesti Telih pelasi viime kaudella HNMKY:n A-poikien joukkueessa.

- Anton on nuori pelaaja, jolla on paljon potentiaalia. Uskon, että hän tulee oppimaan paljon uutta meidän kokeneemmilta pelaajilta. Antonin urheilullisuus tulee parhaimmillaan esille puolustuksessa, mistä voi olla meille iloa jo tulevalla kaudella, kertoi Oikarinen.

Kesäharjoittelujaksonsa 22.5. aloittavaan HNMKY-miehistöön on aiemmin nimetty Ilkka Ekström, Janne Hänninen, Korisliigan pronssijoukkue Katajasta siirtynyt Clifton Jones, Tuomas Mantere, Eetu Nieminen sekä Antti-Jussi Sipilä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_i_divisioona/
 
17.11.2025 23:46 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 46

Miesten I divisioona A:ssa nähtiin jännittäviä ratkaisuhetkiä ympäri Suomea, kun taas miesten I divisioona B:ssa juhlittiin pisteillä murskavoittojen muodossa. Naisten I divisioonassa pelattiin vain yksi ottelu.

10.11.2025 21:14 Naisten I divisioona

Divarikatsaus - Viikko 45

Naisten I divisioonassa EBT II hallitsi Espoon paikallisottelua suvereenisti ja jatkaa tappiottomana. Myös Puhuttaret nappasi tärkeän kotivoiton jännittävässä yhden pisteen trillerissä Panttereita vastaan. Miesten I divisioona B:ssa sukat heiluivat tiuhaan, kun useampi ottelu venyi yli sadan pisteen. Miesten I divisioona A:ssa Äänekosken Huima nappasi avausvoittonsa.

4.11.2025 22:27 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 44

Viisi joukkuetta jatkaa lokakuun jälkeen puhtaalla pelillä aikuisten divisioonissa. Naisissa kärkipaikan ovat vallanneet Leppävaaran Pyrintö ja Pyrintö Akatemia. Miesten I divisioona B:ssa Ura Basket on ainoa tappioton joukkue, kun taas divisioona A:ssa ACO Basket ja Kipinä Basket jatkavat vielä puhtaalla pelillä.

28.10.2025 23:02 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 43

Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.

20.10.2025 20:00 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 42

Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.

13.10.2025 22:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 41

Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 17:20 Miesten I divisioona A

Aikuisten I divisioonat käynnistyvät torstaina

Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.

20.8.2025 15:00 Miesten I divisioona A

I divisioonien sarjaohjelmat julkaistu

I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alkupuolella. Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

Näytä lisää vastaavia