SM-Koriksen viime kauden korikuningas Korihaihin

9.12.2003 SM-Koriksen sarjataulukon tyvipäähän juuttunut Uudenkaupungin Korihait on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen viime kaudella sarjan korikuninkuuden voittaneen William "BJ" McFarlanin kanssa. Sopimus sisältää kahden viikon koeajan.

William McFarlan on 27-vuotias St. Thomas Aquinas -yliopiston kasvatti, joka edusti viime kaudella SM-Koriksessa tamperelaista Pyrbasketia. 198-senttinen ja 102-kiloinen McFarlan voitti kauden päätteeksi korinkuninkuuden 25,3 pisteen keskiarvollaan. Pisteet syntyivät kovilla tarkkuuksilla, sillä vapaaheitot onnistuivat 74,5 prosenttisesti, kahden pisteen heitot 62,4 prosenttisesti ja kolmen pisteen heitotkin vielä 34,0 prosentin tarkkuudella. 

Korinteon lisäksi McFarlan kunnostautui levypalloissa sijoittuen 10,7 levypallon keskiarvolla paremmuustilastossa toiseksi. Torjuntakeskiarvo 2,55 oli niinikään sarjan toiseksi paras. Pelaajan tehokkuutta suhteutettuna peliaikaan kuvaava tendex-index oli William McFarlanilla kauden päätyttyä koko SM-koriksen paras. Lukema 0,851 oli SM-Koriksen historian kaikkien aikojen kolmanneksi paras. 

Tiistaina iltapäivällä Suomeen saapuva McFarlan korvaa alkukauden Korihaissa pelanneen Oliver Mortonin, jonka sopimus on irtisanottu. McFarlanin pelioikeudet ovat jo Korihailla ja ensiesiintyminen nähdään keskiviikkona, kun Korihait kohtaa kotiottelussa Salon Vilppaan. 

- Joukkue tarvitsee herätystä. Oliver Morton oli tilastollisesti aivan kelvollinen pelaaja, mutta hän ei omalla panoksellaan pystynyt auttamaan joukkuetta eikä ollut sellainen henkinen johtaja kentällä, mitä vahvistuksen tulee olla, kertoi vaihdon syistä joukkueen päävalmentaja Gerald Lee. 

- Tarvitsemme enemmän monipuolisuutta kentän molempiin päihin. Lisäksi tarvitsemme enemmän pelotetta korin alle torjuntojen muodossa sekä aggressiivisuutta irtopallojen hakemiseen eikä korintekotaitokaan pahitteeksi ole, summasi Lee odotuksiaan. 

McFarlan aloitti kauden Puolan liigassa ja Ostromecko Astoria Bydgoszczin joukkueessa. Hän ennätti pelata kuusi liigapeliä 7,3 pisteen ja 3,8 levypallon keskiarvoilla (14,5 minuuttia), kunnes osapuolten tiet erkanivat.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Aallolle vuoden jatkosopimus Korihaihin

Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

21.5.2025 13:22 Korisliiga

Joona Tuomala palaa Kotkaan - "Odotan innolla KTP-paidan pukemista"

KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia