28.6.2012 Vantaalaisen Tikkurila-Seuran kasvatti ja Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen runkopelaajiin kuuluva Noora Korhonen edustaa tulevalla kaudella Hyvinkään Pontevaa naisten SM-sarjassa.
Noora Korhonen siirtyy ensi kaudeksi Hyvinkään Pontevan paitaan. Kuva: Tuomas Venhola.
184-senttinen Korhonen on edustanut maajoukkueurallaan Suomen juniorimaajoukkueita 53 kertaa tehden niissä kunnioitettavat 350 pistettä.
Syyskuussa 18 vuotta täyttävä Korhonen pelasi viime kaudella Puhuttarien I divisioonajoukkueessa reilun viiden pisteen ja kolmen levypallon tehoilla keskimäärin noin 17 minuuttia ottelua kohden. A-tyttöjen SM-sarjassa Korhonen urakoi vastaaviksi tehoikseen 11 pistettä ja kuusi levypalloa 27 minuutin peliajalla. Keväällä Korhonen kuului 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueessa PM-kisojen parhaimmistoon.
- Korkealle tavoittelevia pelaajia on helppo valmentaa, koska heidän motivaatiotasonsa on niin korkea. Noora osoitti heti ensimmäisissä harjoituksissaan uusien joukkuekavereidensa kanssa kuuluvansa näihin tulevaisuuden huippuihin, kertoi HyPon päävalmentaja Besim Maxhuni ensikokemuksensa uudesta pelaajastaan.
Korhosen lisäksi HyPossa pelaavat kaudella 2012/13 Mirka Kilpijärvi, Sofia Ukkonen, Henna Lindholm, Oona Järvinen, Anni Jämsä, Kaisa Kuisma, Veera Kesänen, Nora Maxhuni, Ella Pirttinen sekä Fanny Kilpinen.
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.