18.8.2005 Miesten liigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on tehnyt yksivuotisen pelaajasopimuksen amerikkalaisen yleispelaajan Stacy Harrisin, 32, kanssa. Sopimukseen sisältyy kahden viikon koeaika.
Korihaiden joukkueeseen Stacy Harris siirtyy USA:sta CBA -liigassa pelaavasta Michigan Mayhemin joukkueesta, jossa viime kaudella syntyi keskimäärin 6,7 pistettä, 2,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä.
Eurooppalaisesta koripallosta Stacy Harriksella on kokemusta Ruotsin pääsarjasta, jossa mies on pelannut neljä kautta. Ensimmäiset kolme vuotta mies edusti Södertälje Kingsin joukkuetta. Päävalmentaja John Dieckelmanin siirryttyä Södertäljestä Jämtlandin peräsimeen, seurasi Stacy Harris valmentajaa Pohjois-Ruotsiin, missä Harris pelasi kauden 2003/2004 18.6 pisteen, 5,3 levypallon, 3,2 syötön ja 1,8 riiston keskiarvoilla.
Uudessakaupungissa Stacy Harris ei tule pelaamaan ensimmäistä kertaa, sillä vuonna 2001 Ruotsissa vuoden pelaajaksi valittu Stacy Harris oli jo vuonna 1997 Södertäljen joukkueen mukana pudottamassa Korihaita Korac cupissa. Uudessakaupungissa pelatussa ottelussa tuolloin 24-vuotias Harris teki 22 pistettä Södertäljen voittaessa 80–83 ja Södertälejessä ruotsalaisten 83–79 voittoon päättyneessä ottelussa Harrisin sarakkeeseen pisteitä merkittiin 24.
- Stacy Harris pystyy pelaamaan niin laidassa kuin tarvittaessa myös takamiehenä. Urheilullisuutensa vuoksi hän pystyy tarvittaessa pelaamaan myös lähempänä koria ja auttamaan levypallopelissä., luonnehtii Ailus joukkueen viimeisintä lenkkiä.
#4 Martti Kuisma (35v/208cm), #5 Jarno Nikula (31v/183cm), #6 Stacy Harris (32v/194cm), #7 Erkki Mäkelä (18v/194cm), #8 Vesa Vuorinen (22v/173cm), #9 Daniel Nummi (19v/187cm), #10 Ville Haapa-salo (18v/198cm), #11 Pasi Kauha (35v/191cm), #12 Gerald Lee Jr. (18v/208cm), #13 Boakai Lalugba (24v/200cm), #14 Marko Vehniäinen (25v/195cm), #15 Marko Blomqvist (17v/193cm), #20 Fredrik Beckius (26v/180cm).
Päävalmentaja Ray Ailus, valmentaja Kimmo Hanhinen, huoltaja Ykä Aalto, lääkäri Petri Mä-kelä, joukkueenjohtaja Tom Westerholm.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.