6.5.2017 Mäkelänrinteen lukion tyttöjen ja poikien joukkueet päättivät koululaisten MM-kilpailut pronssimitaleille Kroatiassa.
Erik Waxlax aiheutti MM-kisoissa vastustajien takapelaajille vaikeuksia.
Anna Kahelin yltyi hirmuiskuun tyttöjen pronssiottelussa. Kuvat: Francois Perthuis & Vesa Koivunen
Märskyn pojat kaatoivat pronssiottelussa isokokoisen Saksan lukemin 46-43. Suomi pääsi hyödyntämään nopeuttaan ja laajaa kokoonpanoaan halliten ottelua kolmannen erän notkahdusta lukuun ottamatta.
- Lähdimme peliin 12 pelaajan rotaatiolla ja se kannatti, tämä jos mikä oli joukkuevoitto! Ollaan todella pysytty joukkueena kokoa ajan ja lisäksi on ollut upeaa huomata loistava Märsky-henki täälläkin. Pojat ovat kannustaneet tyttöjä ja päinvastoin upealla tavalla, hehkutti poikien joukkueen päävalmentaja Juha Dahlström.
Suomen joukkueesta Erik Waxlax dominoi jälleen takakenttää ja Mikael Jantunen (9/13) korien alustoja. Myös Ville Tahvanainen (17/4) lukeutui onnistujiin vahvalla kaukoheittopelillään.
Tytöt kohtasivat pronssiottelussa Israelin, joka joutui antautumaan Märskylle lukemin 61-51. Ottelu eteni tasalukemissa, kunnes Sara Bejedi (8/5) käynnisti suomalaisten kolmosten putken, jota erinomaisen pelin pelannut Anna Kahelin (17/4) jatkoi. Korin alla Israel sai tuntea Elina Ariken (8/11) ja Lotta-Maj Lahtisen (13/13/4 riistoa) kovuuden.
- Tämä oli ihan mieletön suoritus. Voimme olla ylpeitä kaikista näistä tytöistä, ja tietysti on hienoa huomata, että panostus naiskorikseen alkaa tuottaa tulosta, päävalmentaja Pekka Salminen iloitsi.
- Turnaus oli upea kokemus ja MM-pronssi on arvokas suoritus myös Mäkelänrinteen lukiolle. Saavutus osoittaa myös HBA:n ohjelman hienouden – pojat ovat näyttäneet esimerkkiä ja tytöt seuraavat kovaa vauhtia perässä.
Koululaisten MM-kilpailut on pitkän perinteen turnaus, jossa Mäkelänrinteen lukion pojat saavuttivat viime vuonna hopeaa. Tytöt sijoittuivat vuosi sitten 10:nneksi. Turnaus on vuosien aikana muuttanut hieman muotoaan ja yhä useammassa maassa joukkueet koostuvat Mäkelänrinteen ja HBA:n tapaisista koulujen joukkueista.
Susijengi jatkaa EM-kotikisoihin valmistavia maaotteluitaan sunnuntaina iltapäivällä Sosnowiecissä pelattavalla ottelulla Puolaa vastaan. Päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on nimennyt kolmentoista miehen kokoonpanon sunnuntain peliin.
Hallitseva maailmanmestari Saksa haki kolmannen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa kukistamalla Turkin kotonaan Münchenissa 73-71. Samaan aikaan Siauliaissa Liettua otti jo viidennen perättäisensä voittonsa löylyttämällä ilman Luka Doncicia pelannutta Sloveniaa 94-72.
Belgia-tuplaotteluissa voitokkaasti esiintynyt Susijengi saa seuraavaksi vastaansa kolmen vuoden takaisissa EM-kisoissa mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Susijengin ja Suomi-koriksen ykköstykki Lauri Markkanen on käynnistänyt maajoukkuekesän 48 ja 31 pisteen saldoilla kahdessa maaottelussa Belgiaa vastaan. Markkanen on kerännyt pelaamassaan 45 miesten maaottelussa 980 pistettä ja on lähellä rikkoa 1000 maaottelupisteen rajaan nopeimpana maajoukkuepelaajana kautta aikain.
Loimaan alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Kesän aikana pelatut SM-turnaukset Helsingissä, Tampereella ja Vantaalla ovat tarjonneet vauhdikkaita matseja ja upeaa koristunnelmaa, ja hienoissa puitteissa pelattavalta finaaliturnaukselta on lupa odottaa samaa.
Susijengin kanssa Tampereen EM-alkulohkossa kamppaileva Liettua otti neljännen perättäisen voittonsa yhtä monessa EM-kisoihin valmistavassa maaottelussa nujertamalla Latvian Riiassa 11 000 katsojan edessä lukemin 105–109. Liettuan sankari oli 20 pistettä viimeistellyt Rokas Jokubaitis.
19-vuotiaiden tyttöjen ja poikien SM-karsintojen lohkot on tehty rankingien mukaisesti ja lohkoille on arvottu järjestäjät. Samalla on vahvistettu 15-vuotiaiden Robert Petersen Cupin sekä 16- ja 17-vuotiaiden valtakunnallisten I divisioonien pelaamistavat.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Tampereen alakoululaiset
Susijengissä kesällä 2021 debytoinut ja vuosi vuodelta yhä suurempaa roolia joukkueessa ottanut Jacob Grandison, 27, arvioi kesän harjoitusviikkojen ja kahden Belgia-pelin lupaavan hyvää. Sen lisäksi, että tunnelma joukkueen sisällä on erinomainen, kokee Grandison päässeensä henkilökohtaisella tasolla sinuiksi FIBA-koripallon kanssa vuosien myötä.