22.7.2010 Hallitseva Korisliigan Suomen mestari Tampereen Pyrintö on solminut yksivuotiset jatkosopimukset Jesse Niemen ja Joni Harjulan kanssa.

Korisliigan finaaleissa Hanno Möttölän päällystakkina kunnostautunut Jesse Niemi jatkaa Pyrinnössä.

Myös finaaleissa huikeaan kolmen pisteen heittovireeseen päässyt Joni Harjula varmisti jatkonsa Pyrinnön punapaidassa. Kuvat: Tytti Nuoramo.
193-senttinen, 20-vuotias Niemi pelasi mestaruuteen päättyneellä kaudella 16 minuuttia ottelua kohden viimeistellen ottelukohtaisiksi keskiarvoikseen 4,0 pistettä ja 2,4 levypalloa. Korisliigan finaaleissa Niemi kunnostautui erityisesti puolustuspäässä. Tuleva kausi on Niemen viides Pyrinnön paidassa.
189-senttinen, 27-vuotias KTP:n kasvatti Harjula aloittaa puolestaan kuudennen kautensa Pyrinnössä. Harjula nakutteli viime kaudella runkosarjassa 4,4 pistettä ottelua kohden ja kohotti pudotuspeleissä pistekeskiarvonsa 6,3:een.
Harjula heitti kauden piste-ennätyksensä, 24, toisessa finaaliottelussa ToPoa vastaan. Harjula upotti finaaleissa kolmosensa 64,7% tarkkuudella.
Pyrinnöllä on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Joni Harjulan, Jesse Niemen, Olli Ahvenniemen sekä Antero Lehdon kanssa. Joukkueen valmentajana jatkaa Pieti Poikola apunaan Ilpo Rantanen, Ismo Niemi ja Harri Raivio.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.