28.11.2005 Korisliigan TV-ottelut jatkuvat syyskauden viimeisen ottelun merkeissä, jossa kohtaavat Porvoon Tarmo ja Kouvolan Kouvot. Ottelu on kohteena Veikkauksen peleissä Live-vedossa, Päivän Parissa ja Pitkävedossa.
Tarmo on tällä kaudella syttynyt kotikentällään Porvoon urheiluhallissa aivan eritavalla kuin vieraspeleissä. Viidestä saalistamastaan voitosta neljä Tarmo on kalastanut kotiotteluissa.
Broderick Bobbin kohtalo ratkeaa vielä tämän päivän aikana. Sairaslistalla voi edelleen olla Mikael Holme ja Tally Loyd. Lauantaina Tarmon riveissä Namika Lahtea vastaan debytoi 24-vuotias jamaikalainen Juel Wiggan.
Wiggan saapui saman päivänä Suomeen, joten avausottelun saldoksi jäi neljä pistettä ja viisi virhettä.
Tänään nähdään millainen pelaaja on todellisuudessa kyseessä. Tarmon Jarno Nissinen on ollut hyvässä heittovireessä ja haluaa varmasti kurittaa entistä seuraansa uudella kotikentällä.
Kouvot saavat Porvoon reissulle jalkeille parhaan mahdollisen miehistönsä. Sami Laaksonen pelasi ensimmäisen ottelunsa loukkaantumisensa jälkeen viime lauantaina ja 33 minuutissa syntyi tehot 16 pistettä ja seitsemän levypalloa.
Samassa ottelussa Kovuojen John Allen nakutti huikeat 43 pistettä, joten mies tulee varmasti saamaan Tarmolta erityisvartioinnin.
Kahdessa edellisessä Korisliigan ottelussaan tappion kärsinyt Kouvot lähtee Porvooseen pistepotti mielessään. Vieraspelit eivät ole olleet kouvolalaisille niitä mukavimpia, sillä seitsemästä ottelusta vain kolmessa Kouvot on lähtenyt kotimatkalle pisteiden kera.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.