Tarmo taisteli tappioputken poikki

20.1.2005 Porvoon Tarmo pystyi pitkästä aikaa voittoon koripallon Sparliigassa, kun Kouvot nöyrtyi 88–79 (43–36). Sarjan kärkeä syksyllä kolunnut Tarmo ehti neljän ottelun tappioputken myötä valua sarjavitoseksi.

Ratkaisuroolin nappasi Tarmon maajoukkuetakamies Petri Virtanen, joka upotti ottelun toiseksi viimeisellä peliminuutilla tilanteesta 75–71 kaksi kolmosta. Virtanen heitti yhteensä 18 pistettä, joista 10 loppuminuuteilla. Daryl Greene tulitti Tarmolle 31 pistettä. Vieraiden tasaisen ryhmän tehokkaimmaksi nousi Anssi Kinnaslampi 18 pisteellä. Levypallot Tarmo vei nimiinsä 34–25.

KTP:n vuoro törmätä Aura Basketin puolustukseen

Aura Basket antoi jälleen näytteen kotivireestään kaatamalla KTP:n 92–78 (45–34). Aura Basketin voittosuhde kotona on nyt 9–2. Aura Basketilla oli alla myös kova vierasvoitto Pussihukista, ja joukkueen puolustuspeli on herättänyt viime otteluissa ihastusta. Nyt oli kokeneiden kotkalaisten vuoro jäätyä turkulaiskäsittelyssä. Luke Lloyd napsi 22 levypalloa, kun joukkueen pisteistä vastasivat lähinnä Boakai Lalugba (31 pistettä) ja Juha Sten (27). Aura Basket pelasi kuudella miehellä läpi ottelun. Vieraiden paras oli Ronald DeGray tehoilla 21/11.

Pussihukat omisti ilmatilan Äänekoskella

Päävalmentaja Tomi Kamisen yhden ottelun pelikielto ei vesittänyt Pussihukkien Äänekosken reissua. PuHu kykeni 100–104 (43–53) voittoon ja suisti Huiman syvemmälle putoamisluiskaan. Heittoshow`n pääosan ottivat PuHusta Marckell Patterson (31/9) ja Huimasta Jeremiah Johnson (35/2) sekä Toni Ilmonen (31/2). Levypallot PuHu vei häkellyttävän ylivoimaisesti 41- 17. PuHun päätösneljänneksellä hankkima 12 pisteen johto ei ollut loppuminuuteilla todellisessa vaarassa vaihtua tappioksi. Huima on voittanut 21 ottelustaan kolme, ja yhdeksästä viime pelistä ei voittoja ole herunut. Pussihukat rynnii sarjan kärkikolmikossa.

Jesper Parve pommitti Vilppaan nurin

Salossa elettiin hurjat loppusekunnit, kun Namika Lahti nujersi Vilpas Vikingsin 88–89 (44–38). 5,7 sekuntia ennen summeria tilanteessa 88–86 pallo sovittiin pelattavan Jesper Parven käsiin kaaren taa, ja virolaislaituri osui. Vilppaalle jäi 2,5 sekuntia, ja Tim Kisner heitti haamukorin puolesta kentästä. Se kuitenkin hylättiin, koska Kisner oli astunut ennen heittoa sivurajan yli. Voitto oli Lahdelle neljäs perättäinen. Kisnerin tilastorivi oli taas komea: 31 pistettä, 9 syöttöä ja 7 levypalloa. Lahdella tehot jakaantuivat Vilpasta tasaisemmin.

LrNMKY verrytteli voiton Korihaista

Sarjajohtaja Lappeenrannan NMKY otti rutiinipisteet sarjan häntäpään Korihaista pistein 94–76 (52–31). LrNMKY piti kamppailun näpeissään alusta loppuun: kotijoukkue voitti jokaisen kymmenminuuttisen, joskin maltillisella erolla. Korihaille tappio oli viides perättäinen. Voittajilta pisteiden makuun pääsi yhdeksän miestä, ja viidelle heistä merkittiin kaksinumeroiset teholuvut. Vieraiden ykkönen oli Sam Spann (22/17). Syöttötilaston vei LrNMKY luvuin 19–7.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia