26.11.2010 21:33 Porvoon Tarmo otti Korisliigassa kauden ensimmäisen vierasvoittonsa, kun se yllätti sarjan kahden viimeisen joukkueen kohtaamisessa Lappeenrannassa LrNMKY:n 87-84 (43-49) -tuloksella. Perjantain toisessa ottelussa sarjakärki KTP-Basket jatkoi voittosarjaansa, tällä kertaa ToPon kustannuksella.
Jerrah Youngin tuplatupla avitti Tarmon voittoon Lappeenrannassa.
Mikael Holme ja KTP saivat revanssin kauden ainoalle tappiolleen. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Vasta kauden toisen voittonsa ottanut Tarmo nousi voittokamppailuun kolmannella jaksolla, jonka se voitti 28-16. Tarmo pääsi viimeiselle jaksolle jaksolle kuuden pisteen johdossa, mutta kotijoukkue kipusi pari minuuttia ennen loppua 82-79 -johtoon. Loppupeli oli Tarmon Aubrey Conerlyn näytöstä, kun pelinrakentaja pussitti vajaassa minuutissa seitsemän vierasvoiton ratkaissutta pistettä.
- Kun isänniltä puuttui iso amerikkalaispelaaja, pääsimme kerrankin hyvin korin alle hallitsemaan sisäpeliä. Mekin olimme matkassa vajaalla joukkueella, kun saimme peliin vain seitsemän pelaajaa, totesi Tarmon valmentaja Jouni Grönroos.
Jonathan Heard heitti Tarmolle 24 pistettä ja Jerrah Young 22.
LrNMKY:n tehoparin muodostivat Malik Moore 33:llä sekä HL Coleman 22 pisteellä ja 19 levypallolla. Moore teki jo puoliväliin mennessä 24 pistettä. Brant Bailey oli yhä sivussa polvivammansa vuoksi.
Korisliigaa johtava KTP kuittasi kauden toistaiseksi ainoan tappionsa, jonka se kärsi lokakuussa ToPolle. KTP voitti nyt kotipelissään helsinkiläiset 84-77 (40-41).
Helposti ei kotkalaisten yhdestoista peräkkäinen voitto irronnut, sillä ToPo johti peliä useaan otteeseen ja roikkui vielä viimeisen minuutin alettua 77-73 -lukemissa. Vaisusti kokonaisuutena pelannut kotijoukkue varmisti loppupelissä voittoputkensa jatkumisen.
Jerald Fields heitti KTP:lle 24 pistettä ja Mikael Holme seitsemän kolmosen kera yhteensä 23 pistettä.
Kauden kaikki kahdeksan vieraspeliään hävinneestä ToPosta Frank Richards päätyi 16:een ja Timo Heinonen 15 pisteeseen.
(STT)
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.
Kauhajoki nappasi täpärän voiton puolivälieräavauksesta Tampereen Pyrintöä vastaan.
Neljästä puolivälieräsarjasta korkattiin tänään kolme. Illan kohokohdaksi nousi 17-vuotiaan Samu Adlerin ratkaisukyky.
Korisliigan puolivälierät 2025 käynnistyvät lauantaina 22. maaliskuuta. Nyt esittelyssä Helsinki Seagulls (sija 1) ja Kouvot (8) sekä Salon Vilpas (4) ja Korihait (5).