24.11.2006 Korisliigan sarjataulukossa kahdeksantena ollut Porvoon Tarmo yllätti kolme pykälää korkeammalle sijoittuneen ToPon perjantain ainoassa Korisliigan pelissä Helsingissä. Tarmo vei voiton 83-94 (43-41) -tuloksella.
Kauden neljännen kotitappionsa kärsinyt ToPo on kompuroinut edellispeleissään sarjan peräpään joukkueita vastaan: pari viikkoa sitten se hävisi jumbona olleelle Pussihukille ja keskiviikkona se kukisti vain vaivoin nyt jumbopaikkaa pitävän Tampereen Pyrinnön.
Kolme edellistä peliään hävinnyt Tarmo johti ToPoa vastaan lähes alusta loppuun. ToPo pääsi vain toisen neljänneksen lopulla käväisemään niukassa taukojohdossa.
- Tämä oli niitä harvoja pelejä, joissa onnistuimme joukkueena. En ole ikinä kokenut sellaista fiilistä penkillä kuin tänään. Asenteemme peliin oli loistava, kehui Tarmon valmentaja Tomi Kaminen.
Tarmon kauden kolmannen vierasvoiton pohjustivat Ryan McDade 20:lla, Joe Nixon ja Nick DeWitz 17:llä sekä Chris Hester 16 pisteellä.
- Puolustuspään perusasiat pääsivät katoamaan ja epäusko valtasi pelaajat. Sorruimme liikaa yksin yrittämiseen, kommentoi puolestaan ToPon valmentaja Pekka Salminen.
ToPon tehokkaimmat olivat Logi Gunnarsson 24:llä ja Alex Wesby 21 pisteellä.
(STT)
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.