24.11.2006 Korisliigan sarjataulukossa kahdeksantena ollut Porvoon Tarmo yllätti kolme pykälää korkeammalle sijoittuneen ToPon perjantain ainoassa Korisliigan pelissä Helsingissä. Tarmo vei voiton 83-94 (43-41) -tuloksella.
Kauden neljännen kotitappionsa kärsinyt ToPo on kompuroinut edellispeleissään sarjan peräpään joukkueita vastaan: pari viikkoa sitten se hävisi jumbona olleelle Pussihukille ja keskiviikkona se kukisti vain vaivoin nyt jumbopaikkaa pitävän Tampereen Pyrinnön.
Kolme edellistä peliään hävinnyt Tarmo johti ToPoa vastaan lähes alusta loppuun. ToPo pääsi vain toisen neljänneksen lopulla käväisemään niukassa taukojohdossa.
- Tämä oli niitä harvoja pelejä, joissa onnistuimme joukkueena. En ole ikinä kokenut sellaista fiilistä penkillä kuin tänään. Asenteemme peliin oli loistava, kehui Tarmon valmentaja Tomi Kaminen.
Tarmon kauden kolmannen vierasvoiton pohjustivat Ryan McDade 20:lla, Joe Nixon ja Nick DeWitz 17:llä sekä Chris Hester 16 pisteellä.
- Puolustuspään perusasiat pääsivät katoamaan ja epäusko valtasi pelaajat. Sorruimme liikaa yksin yrittämiseen, kommentoi puolestaan ToPon valmentaja Pekka Salminen.
ToPon tehokkaimmat olivat Logi Gunnarsson 24:llä ja Alex Wesby 21 pisteellä.
(STT)
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.