Team Componenta joutuu putoamiskarsintaan

28.3.2009 Korisliigan suora putoaja sekä putoamiskarsintaan joutuva joukkue ovat jo selvillä, vaikka runkosarjasta on vielä nelisen kierrosta jäljellä. Porvoon Tarmon suora putoaminen varmistui keskiviikkona ja lauantaina selvisi Team Componentan jääminen toiseksi viimeisenä putoamiskarsintaan.

Componentan kohtalon sinetöivät kotitappio Lappeenrannan NMKY:lle 74-100 (41-52) -tuloksella sekä FoKoPon kotivoitto Tarmosta 96-87 (50-44) -numeroin.

 

Karkkilassa peli eteni LrNMKY:n johdossa. Vieraat karkasivat kolmannen jakson alussa kasvatettuaan 11 pisteen taukojohtonsa 18 pisteeseen. Componenta ei päässyt sen jälkeen enää kymmentä pistettä lähemmäs.

 

LrNMKY rakensi voittonsa kaukoheitoilla heittämällä 15 kolmen pisteen koria 47 prosentin teholla. Myös kahden pisteen heitot osuivat hyvin 72-prosenttisesti.

 

Adrian Penland heitti voittajille 22 pistettä ja nilkkavammastaan toipunut Demetrius Brown 20.

Karkkilan tehokkaimpia olivat Frank Richards 21:llä ja Sami Marouf 19 pisteellä.

 

FoKoPo joutui tekemään Tarmoa vastaan täyden päivätyön, mutta välitti voitollaan putoamiskarsinnan.

 

Jo 18. peräkkäisen tappionsa kärsinyt Tarmo ahdisteli FoKoPoa viime minuuteille asti. Päätösjaksolla FoKoPo nykäisi 74-74 -tilanteesta kymmenen pisteen johdon, jota Tarmo ei enää tavoittanut.

 

- Täytyy nostaa hattua Tarmolle, joka pitkän tappioputken jälkeenkin jaksoi pelata noin hyvällä ilmeellä. Meidän hyökkäyspelimme oli jouheaa, mutta puolustuksessa emme saaneet hyvää joukkuepeliä pelanneesta Tarmosta kunnon otetta, totesi FoKoPon valmentaja Timo Nieminen.

 

Ray Cunningham heitti FoKoPolle 26 pistettä ja Mikko Jalonen 21.

 

DeWayne Richardson keräsi Tarmolle 24 pistettä ja Victor Morris 19.

 

Namika Lahdelle taas vierastappio

 

Namika Lahti menetti otetta sarjan kärkikolmikosta kärsittyään jo neljännen peräkkäisen vierastappionsa. Lauantaina oli Korihaiden vuoro ottaa niukka kotivoitto Uudessakaupungissa 94-92 (48-46) -tuloksella.

 

Vaihtelevan pelin ensimmäinen neljännes sujui vierasjohdossa. Korihait pääsi edelle toisen jakson lopulla ja kolmannella jaksolla se nousi jo 15 pisteen johtoon. Namika Lahti kiri eron umpeen ja päätösjakso pelattiin tasaisesti kori korista. Namika johti viimeisen minuutin alettua 92-91, mutta Korihait onnistui tekemään kolme viimeistä pistettä vapaaheitoilla.

 

Josh Gonner heitti Korihaille 24 pistettä ja Mark Zoller 16.

 

Namika Lahden tehokkaimpia olivat Jason Conley 20:llä ja Ray Nixon 18 pisteellä.

 

(STT)

 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.

 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia