25.10.2005 Vaikka Honka hävisikin Korisliigassa Tampereella Pyrinnölle, niin espoolaisten takamies Timothy Kisner jatkoi onnistuneiden kolmen pisteen heittojensa perättäissarjaa. Kisner kun on nyt kasvattanut pistetiliään kolmosilla jo 40 perättäisessä pelissä.
Kisnerin kolmosputki alkoi viime vuoden lokakuussa kun hän silloin Vilpasta edustaessaan tykitti Korihaita vastaan kuusi kolmosta sisään. Nyt takana on siis onnistuneilla kolmosilla 40 perättäispeliä. Sinä aikana Kisner on heittänyt bonusrajan takaa 371 kertaa, joista 157 on onnistunut eli tarkkuus on hyvä 42,3 %.
Näin Kisner nousi myös kaikkien aikojen paremmuuslistalle, jonka ykköspaikkaa pitää tukevasti Jukka Toijala, jolla on kaksikin huikeata kolmosputkea.
Onnistuneiden kolmosten perättäisottelujen paremmuuslista SM-tasolla on seuraava:
onnistuneet | pelaaja | vuosi | ||
81 | Jukka Toijala | 2002-2004 | ||
59 | Lonnie Cooper | 2001-2002 | ||
48 | Jukka Toijala | 1996-1997 | ||
48 | Pasi Riihelä | 2003-2004 | ||
42 | Pekka Kurvinen | 1989-1990 | ||
42 | Juho Terho | 2002-2003 | ||
41 | Petri Jaakkola | 2001-2002 | ||
40 | Timothy Kisner | 2004-2005 | ||
38 | Jari Raitanen | 1989-1990 | ||
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.