13.5.2015 KTP Basketin Timo Heinonen, 33, sai eilisen pronssimitalin lisäksi tililleen täyteen myös 100 pudotuspelikamppailua. 198-senttinen Pussihukkien kasvatti on näin 12. pelaaja, jolla on urallaan vähintään 100 pudotuspeliä vyöllään.

Timo Heinonen saavutti urallaan myös sadan pudotuspelin rajan. Kuva: Kai Kilappa.
Ensimmäisen pudotuspelinsä Heinonen pelasi kasvattajaseurassaan Pussihukissa keväällä 2002 Lahtea vastaan.
Urallaan Heinonen on näissä pudotuspeleissä heittänyt 899 pistettä ja ottanut 402 levypalloa. Hänen piste-ennätyksensä yhdessä ottelussa on runkosarjassa 40 ja playoffseissa 25. Heinosella on kolme hopeaa ja kolme pronssia Korisliigan pudotuspeleistä.
Heinonen on valittu liigassa kahdesti vuoden puolustuspelaajaksi ja kerran kehittyneimmäksi pelaajaksi ja miesten maaotteluja Heinosella on kuusi.
Pelattujen pudotuspelien tilaston ykkössijaa pitää hallussaan Kari-Pekka Klinga (126 ottelua).
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.