17.7.2009 Korisliigan Forssan Koripojat on tehnyt 1-vuotisen sopimuksen 29-vuotiaan, 189-senttisen Timo Naukkarisen kanssa. Naukkarinen saapuu FoKoPoon BC Jyväskylästä.
JyWen kasvatti Naukkarinen on pelannut viimeiset neljä kautta BC Jyväskylän I divisioonajoukkueessa kovilla tehoilla. Kaudella 2005-06 Naukkarinen kirjautti keskiarvoikseen 20,7 pistettä, 5,2 levypalloa ja 3,2 syöttöä ottelua kohden. Viime kauden tilastot olivat 12,4 pistettä, 3,8 levypalloa ja 2,9 syöttöä.
Ennen divisioonakausiaan Naukkarinen pelasi neljä kautta SM-sarjaa Säynätsalon Riennossa, BC Jyväskylässä ja Äänekosken Huimassa. Viimeisellä SM-sarjakaudellaan (2003-04) Naukkarisen tilastot olivat 11,0 pistettä, 3,1 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelua kohden.
Naukkarinen kertoo halunneensa vielä kokeilla siipiään liigatasolla. Hän kertoo motivaationsa olevan todella korkealla muutaman vuoden 'divarijäähdyttelyn' jälkeen.
Myös FoKoPon oma kasvatti Tero Into (20 v., 183 cm) jatkaa joukkueessa. Heinäkuun alussa armeijan päätökseen saanut Into on jo liittynyt harjoitusvahvuuteen.
FoKoPolla on nyt kasassa kuusi kotimaista pelaajaa: Jarno Nissinen, Teemu Heiskanen, Joe Nurmio, Markus Molenius, Timo Naukkarinen ja Tero Into. Neuvottelut ovat käynnissä viime vuoden joukkueen pelaajista myös Mika Suokkaan kanssa. Lisäksi tällä viikolla ratkeaa kahden uuden kotimaisen pelaajan kohtalo.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.