Titta-Riina Lepistö jatkaa Hyvinkään Pontevassa

13.7.2017 19:02 Hyvinkään Ponteva on solminut jatkosopimuksen Titta-Riina Lepistön, 26, kanssa. 184-senttinen tarkkakätinen laituri on edustanut HyPoa Naisten Korisliigassa viimeiset kolme kautta peräkkäin. Suomen mestaruuteen päättyneellä kaudella 2016/2017 Lepistö viimeisteli Pontevalle keskimäärin 8,7 pistettä, 4,9 levypalloa ja 1,8 syöttöä ottelua kohden.

Titta-Riina Lepistö jatkaa uraansa Hyvinkään Pontevassa. Kuva: HyPo


Kokeneelle Lepistölle tuleva kausi on jo hänen yhdestoista naisten pääsarjatasolla. HoHsU Juniorit -kasvatti aloitti pääsarjauransa jo kaudella 2007/2008 kasvattajaseuransa riveissä, mutta siirtyi kaudeksi 2014/2015 Hyvinkäälle.
 

– Meillä on joukkueen avainpelaajat ja perusrunko pysynyt hyvin kasassa jo useamman vuoden. Haluan olla ehdottomasti mukana tässä nousujohteisessa prosessissa. Olemme kehittyneet pelaajina ja ennen kaikkea joukkueena varmasti enemmän kuin moni muu – ja jatkoa seuraa, Lepistö kommentoi.
 

Kaudella 2013/2014 Naisten Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi palkittu Lepistö on pelannut urallaan 42 nuorten maaottelua ja kuusi ottelua naisten haastajamaajoukkueessa.
 

Hyvinkään Pontevalla on nyt pelaajasopimukset ensi kaudesta Lepistön lisäksi Iina Keski-Saaren, Viivi Palomäen, Anni Jämsän, Veera Puustisen, Meri Damoiseauxin, Taru Tuukkasen, Henna Salomaan, Silja Kiiskisen, Saara Wahlgrenin, Camilla Grönbergin ja Hanna Valkeisen kanssa. Joukkuetta valmentaa Miikka Sopanen apunaan Besim Maxhuni.

Lisätietoja: Titta-Riina Lepistö
 
19.3.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pudotuspelijoukkueet selvillä ennen päätöskierrosta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.

18.3.2025 21:52 Naisten Korisliiga

ToPo varmisti ylemmän jatkosarjan voiton - PeKa vei derbyn nimiinsä

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät ToPo ja Peli-Karhut.

15.3.2025 19:45 Naisten Korisliiga

Kouvottarille sarjapisteet Helsingistä - myös molemmat espoolaisjoukkueet voittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Päivän voittajia olivat Kouvottaret, Honka ja EBT.

15.3.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ottelu Vimpelin Veto–Forssan Alku on peruttu

Forssan Alku on lauantaina 15.3. aamulla anonut ottelusiirtoa saman päivän naisten Korisliigan otteluun Vimpelin Veto–Forssan Alku. Kilpailujaos ei myöntänyt ottelusiirtoa, minkä jälkeen Forssan Alku ilmoitti luovuttavansa ottelun.

12.3.2025 15:41 Naisten Korisliiga

Re'Shawna Stone Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.

8.3.2025 19:35 Naisten Korisliiga

Yli tuhatpäinen yleisö todisti ToPo:n voittoa Espoossa - alemmassa jatkosarjassa kärki menee menojaan

Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.

7.3.2025 10:02 Koripalloliitto tiedottaa

Maila- ja pallopelien manifesti: Tytötkin pelaa – tehdään yhdessä tilaa pelikentille!

Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!

2.3.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut Pyrintö kaatui Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.

1.3.2025 19:03 Naisten Korisliiga

BC Nokia matkalla pudotuspeleihin - Peli-Karhuille kotivoitto

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.

28.2.2025 19:55 Naisten Korisliiga

Vimpelille tärkeät pisteet pudotuspelitaistelussa

Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.

Näytä lisää vastaavia