10.7.2014 Naisten Korisliigaan valmistautuva Hyvinkään Ponteva nappasi ensi kaudeksi Titta-Riina Lepistön, 23, riveihinsä. 184-senttinen Lepistö teki viime kaudella jyväskyläläiselle HoNsUlle 14,6 pistettä ja haki 9,7 levypalloa ottelua kohden.

Viime kauden kehittynein pelaaja Titta-Riina Lepistö siirtyy Hyvinkäälle. Kuva: Tytti Nuoramo.
42 juniorimaaottelua pelannut Lepistö palkittiin kauden päätteeksi Naisten Korisliigan vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi.
- Hyvinkäällä on asiat kohdallaan ja haussa menestystä tavoitteleva joukkue, joten tänne oli helppo tulla, Lepistö kommentoi siirtoaan.
- Titassa on ainekset HyPossakin joukkueen ykkösskoraajaksi. Neitosen tilastokehitys on 1990 syntyneelle pelaajalle kunnioitusta herättävä. Taru Tuukkasen kanssa Lepistöllä on mahdollisuus nousta jopa liigan tehokaksikoksi, HyPon päävalmentaja Tero Niskanen kertoi.
Ponteva on myös tehnyt sopimuksen viime kaudella Keravan Energia Teamistä HyPoon siirtyneen Fanny Kilpisen, 19, kanssa. Keravalla 184-senttinen Kilpinen teki 14 pelissä 1,7 pisteen ja 1,9 levypallon keskiarvot.
HyPolla on Lepistön ja Kilpisen lisäksi sopimukset kaudelle 2014/2015 Taru Tuukkasen ja Moona Hämäläisen kanssa. Joukkuetta valmentaa Tero Niskanen.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.