Toinenkin puolivälierä Kouvojen tahdissa

21.3.2004 Kouvot siirtyi SM-Koriksen puolivälieräsarjassaan Lappeenrannan NMKY:tä vastaan 2-0-johtoon voittamalla sunnuntaina vieraissa niukasti 73-71. Vieraiden Jukka Toijala heitti loppulukemat vapaaheittoviivalta 14 sekuntia ennen loppua. Kolmannet puolivälierät pelataan jo maanantaina (22.3.).

Ennen Toijalan onnistunutta vapaaheittoa Pasi Riihelä oli nostanut kolmosellaan ja kahdella vapaaheitollaan Lappeenrannan kotiyleisön riemuksi pisteen päähän Kouvoista (72-71). Pelikellossa oli tuolloin enää 17 sekuntia, joten Lappeenranta oli pakotettu rikkomaan. Robert Reed otti nopeasti virheen ja Toijala käveli vapaheittoviivalle upottaen toisen heitoistaan. Riihelä pääsi vielä yrittämään voittoa kotijoukkueelle, mutta hänen kolmosyrityksensä pomppi ulos koriraudoista.  

LrNMKY:n ja Kouvojen välisessä ottelussa tunteet kävivät kuumina. Kolmannella jaksolla yhteen ottivat LrNMKY:n Ari Mikkola ja Kouvojen Juho Kailio. Molemmat ajettiin suihkuun tilanteen seurauksena.  

Dramatiikkaa ottelu oli muutenkin täynnä. Kotijoukkueen Andre Foreman loukkasi kolmannella jaksolla olkapäänsä, mutta palasi vielä takaisin kentälle käynnistäen lappeenrantalaisten päätösjakson nousun. Ottelussa Foreman heitti kaikkiaan 25 pistettä. Pasi Riihelä pussitti 18 silmää. Yhdeksi avainasiaksi nousi Kouvojen onnistunut puolustustyö Timo Riihelän kanssa. Riihelän veljeksistä nuorempi teki vain kaksi pistettä.  

Kouvojen joukkueesta onnistujia löytyi kosolti. Marcus Grant (15/11), Jukka Toijala (14/6), Samu Kaaresvirta (13/3), Ville Kaunisto (12/6) sekä puolustuspään erikoismies Anssi Kinnaslampi (9/2) olivat joukkueensa parhaimmistoa.  

Kahden puolivälieräottelun jälkeen tilanne Kouvot-LrNMKY –parissa on siis 2-0 Kouvoille. Samoin lukemin johtaa Honka ottelusarjaansa salolaista Vilpasta vastaan. Tasatilanteessa 1-1 ovat parit Namika Lahti-Kataja ja KTP Basket-PuHu. Maanantaina (22.3.) kaikki otteluparit ovat tositoimissa, kun pallo heitetään ylös klo 18.30 Espoossa, Lahdessa, Kotkassa ja Kouvolassa. Välieriin edetään kolmella voitolla.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia