13.8.2021 12:22 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Catz on solminut sopimuksen FoKoPo-kasvatti Jenna Toivosen kanssa. Seuran oma kasvatti Helmi Valtonen jatkaa lappeenrantalaisjoukkueessa.

Jenna Toivonen siirtyy Catziin Forssan Alusta. Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi on Jenna Toivoselle jo kuudes naisten pääsarjassa. Kaikkiaan 86 naisten Korisliiga-ottelua pelannut Toivonen tilastoi viime kaudella 2,2 pistettä ottelua kohden, kun kausi päättyi FoA:n pronssijuhliin.
– Jennan tulo joukkueeseen tuo meille laiturin paikalle lisää mielenkiintoisia vaihtoehtoja, Joukainen toteaa. Hyvänä kaukoheittäjänä tunnettu Jenna upotti viime kaudella kolmoset 39 % tarkkuudella ja kellotti uransa korkeimmat minuutit, Catzin päävalmentaja Petri Joukainen kertoo seuran tiedotteessa.
Helmi Valtonen debytoi Catzin edustusjoukkueessa viime kaudella.
– Helmin sopimus on ennen kaikkea panostus tulevaisuuteen. Viime kaudella edustuksessa jo esiintynyt pelaaja pääsee myös tänä vuonna haistelemaan pääsarjan menoa, tosin isojen minuuttien pelit löytynevät vielä junnuista. Helmi on ahkera harjoittelija ja on mukavaa olla mukana kehittämässä hänestä entistä parempaa koripalloilijaa.
Naisten Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >
Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Lily Hansfordin kanssa. 188-senttinen laituri on pelannut mm. Oregonin ja Iowan yliopistoissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset pelaajasopimukset Johanna Rädyn, Jasmina Jonesin ja Lila Lampisen kanssa. Lisäksi Kouvottaret on kiinnittänyt valmennukseen yksivuotisilla sopimuksilla tutun kolmikon: päävalmentaja Joonas Frimodig, valmentaja Jussi Kukkonen ja fysiikkavalmentaja Immo Hietakallio.
Vimpelin Veto on tehnyt kauden 2026-27 kattavan jatkosopimuksen Silja Viidan kanssa.185-senttinen laitahyökkääjä oli viime kaudella joukkueen avainpelaajia.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Juuso Sainio, 36, on Vimpelin Vedon Naisten Korisliiga-joukkueen uusi päävalmentaja.
Tampereen Pyrinnön Naisten Korisliiga -joukkue on tehnyt jatkosopimuksen joukkueessa kolme edellistä kautta pelanneen Saana Kujalan kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen Antti Nikkilän kanssa koskien Naisten Korisliigan ja I divisioonan valmennusta kaudella 2026-2027. Nikkilä tulee vastaamaan naisten päävalmentajana myös tyttöpuolen akatemiatoiminnasta, joka kattaa ikäluokat WU19-WU16.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
BC Nokian naiset on solminut ensi pelikautta koskevan valmennussopimuksen Denis Kucevicin kanssa.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takapelaaja Ella Sahurin (165cm, 20 vuotta) kanssa. Tuore sopimus kattaa pelikauden 2026–27.