14.1.2008 Korisliigassa kärkipaikalla majaileva ToPo Helsingistä ja seuran nykyinen päävalmentaja Tomi Kaminen ovat solmineet neljän vuoden jatkosopimuksen. Sopimus allekirjoitettiin Töölön Kisahallissa lauantaina. Uusi sopimus jatkuu kesään 2012 saakka.
Sopimusjakson puolivälissä molemmilla osapuolilla on mahdollisuus tarkastella sopimuksen jatkoa.
ToPo:ssa on meneillään voimakas seuratoiminnan kehittämisen jakso. Seurassa halutaan vaalia ja hyödyntää niitä perusarvoja, joilla menestystä on vuosikymmenten saatossa onnistuttu luomaan.
Kaiken perustana on ollut selkeä toiminnan ydinalue, voimakas juniorityö, vastuu toimintaympäristöstä ja sidosryhmistä sekä iloinen, luova, yritteliäs ja vauhdikas pelityyli. ToPo:n nopea hyökkäys on ollut tavaramerkkimme lähes aina ja tiukka puolustusasenne on tukenut kokonaisuutta.
- Tomi Kaminen on saanut edustusjoukkueemme menestymään juuri sellaisella pelityylillä, mikä on ollut ToPo:lle ominaista monina menestyksen vuosina. Sen lisäksi hän on onnistunut luomaan aivan ennen kokemattoman hengen joukkueen sisälle. Osittain se on seurausta oikeista pelaajavalinnoista, mutta pääkunnia on kyllä valmennustaidossa ja –tyylissä, kuvailee päävalmentajaa ToPo:n toiminnanjohtaja Antti Kaihovaara.
- Haluamme rakentaa ilmettä ja menestystä pitkällä tähtäimellä. Juuri siihen tehtävään Kaminen on juuri oikea henkilö. Emme keskity pelkästään edustusjoukkueeseen, vaan vähintään yhtä tärkeää on menestyä juniorityössä - kaikissa ikäluokissa tytöissä ja pojissa, kentällä ja kentän ulkopuolella. Tämän työn onnistumisessa Tomppa (Kaminen) on aivan keskeisessä asemassa, jatkaa Kaihovaara.
- Erityisesti pidän ToPo:ssa aina olleesta rentoudesta ja toiminnan vapaudesta. Sen lisäksi tuntuu sille, että taustat ja sitä kautta menestymisen mahdollisuudet tulevaisuudessa ovat hyvällä mallilla. Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin, totesi Tomi Kaminen.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.