1.11.2007 KTP Basketin 28-vuotias ja 187-senttinen Toni Ilmonen heitti Karkkilassa keskiviikkona Korisliigan ottelussa 16 pistettä. Samalla Ilmonen liittyi runkosarjassa yli 5000 pistettä tehneiden harvalukuiseen kerhoon.
Toni Ilmosella on nyt koossa uransa runkosarjapeleistä yhteensä 5007 pistettä. Hän on neljäs tällä hetkellä Korisliigaa pelaavista, jotka ovat 5000 pisteen rajapyykin saavuttaneet. Muut kolme ovat Korihaiden Pasi Kauha, Joensuun Katajan Andre Foreman ja Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä.
Ilmosen ottelukohtainen pistekeskiarvo uran 379 runkosarjaottelussa on 13,2. Kuluvalla kaudella hän on pussittanut palloa 17,1 pisteen keskiarvolla.
Toni Ilmonen aloitti pääsarjapelinsä kasvattajaseurassaan Äänekosken Huimassa lokakuussa 1996 juuri nykyistä seuraansa KTP:tä vastaan ja teki avausottelussaan yhdeksän pistettä. Nyt hänellä on meneillään 12. pääsarjakausi ja yhden ottelun piste-ennätys on 41.
Ilmonen on Korisliigan kaikkien aikojen tarkin vapaaheittäjä 86,6 prosentin (916/1058) osumatarkkuudellaan. Tälläkin hetkellä Ilmosella on meneillään onnistuneiden vapaaheittojen putki, joka käynnistyi viime kauden puolella. Ilmonen on onnistunut 25 peräkkäisessä vaparissaan ilman ohiheittoja.
Suomea Ilmonen on edustanut 16 miesten ja kuudessa nuorten maaottelussa.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.