24.3.2023 21:10 Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan puolivälieräottelussa ToPo kävi hakemassa vierasvoiton Espoosta. Ottelu päättyi helsinkiläisten voittoon 102-68.
Ilmar'I Thomas johdatti ToPo:n välierien kynnykselle. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Vierasjoukkue aloitti ottelun vahvasti erityisesti puolustuspäässä ja piti Hongan hyökkäyspelin aisoissa. Samalla helsinkiläiset saivat onnistumisia myös hyökätessä ja johtivat puoliajalla 29 pisteellä.
Honka paransi peliään toiselle puoliajalle ja kavensi eroa. Vieraat kuitenkin varmistivat voittonsa päätösjaksolla.
- Aloitimme hyvin ja tulimme peliin hyvällä energialla. Puolustussuunnitelma onnistui hyvin ja pääsimme juoksemaan kenttää, ToPo:n päävalmentaja Niko Kuusi kertasi ottelua Ruudulle.
Juuri maaliskuun vahvimman palkinnon voittanut Ilmar’I Thomas oli iskussa. Hänelle kirjattiin 28 pistettä ja 11 levypalloa. Meri Kanerva pussitti 13 pistettä ja jakoi kahdeksan koriin johtanutta syöttöä. Elsa Lemmilä kasasi Hongalle tupla-tuplan 18 pisteellä ja 12 levypallolla.
Sarja on katkolla Topo:lle maanantaina kotikentällä.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Kouvottarien Re'Shawna Stone.
Naistenpäivää juhlistettiin Naisten Korisliigassa neljällä ottelulla. Ylemmässä jatkosarjassa voittoihin ylsivät PeKa ja ToPo. Alemman jatkosarjan puolella voitot kirjattiin EBT:lle ja HBA:lle.
Tytötkin haluavat juosta, pelata ja kamppailla. Harhauttaa ja ohittaa. Kaatua ja tehdä comebackin – voittaa. Maailma on täynnä piileviä asenteita, jotka vaikuttavat siihen, kuka astelee pelikentälle ja kenestä kasvaa itsevarma yksilö. On aika tehdä pelikentille tilaa tytöille!
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu. Ylemmässä jatkosarjassa Kouvottaret paransi aseminaan, kun Pyrintö kaatui jännittävien vaiheiden jälkeen 83-79.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Päivän voittajia olivat BC Nokia ja PeKa.
Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Alemmassa jatkosarjassa Vimpelin Veto katkaisi tappioputkensa, kun se haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 86-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät ToPo, Kouvottaret, EBT ja BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat Kouvottaret, ToPo, EBT ja HBA.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Pyrintö ja Forssan Alku.
Ystävänpäivän ainoassa ottelussa EBT vieraili Nokialla. Vierasjoukkue voitti ottelun 79-73.