10.10.2008 Kaksi ensimmäistä peliään Korisliigassa hävinnyt ToPo avasi voittotilinsä kotiottelussa Porvoon Tarmoa vastaan 63-53 (37-19) -tuloksella. Perjantain toisessa Korisliiga-ottelussa Lappeenrannan NMKY kukisti Forssan Koripojat.
ToPo aloitti pelin hurjalla 16-0 -nykäisyllä. Tuon jälkeen loppupeli pelattiin tasaisesti, kun kotijohto ei noussut 20 pistettä suuremmaksi. Tarmo pääsi parhaimmillaan viimeisellä neljänneksellä seitsemän pisteen päähän.
– Paneuduimme antaumuksella puolustukseen ja sieltä se voitto otettiin. Pidimme Tarmon jenkkipointin nollilla ja muutkin amerikkalaiset vähissä pisteissä. Hyökkäyspäässä meilläkin on vielä paljon parannettavaa, summasi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
Vähäkorisen pelin korikunkut tekivät 14 pistettä. ToPosta tuohon lukemaan pääsi Eero Lehtinen ja Tarmosta Ville-Pertti Lind.
Tarmon yhdysvaltalaistrio jäi huomiota herättävän pieniin teholukemiin tehtyään yhteensä vain kymmenen pistettä.
Joukkueiden pienet pisteet selittyvät keskinkertaisten heittoprosenttien ohella pallonmenetyksillä, joita molemmille joukkueille kertyi 23.
ToPo on saamassa ensi viikolla peliin kolmannen yhdysvaltalaispelaajan, joka on jo maassa, mutta vielä ilman pelilupaa. Vahvistus tulee ToPon pitkään päähän.
Lappeenrannan NMKY otti kauden ensimmäisen kotivoittonsa, kun Forssan Koripojat kukistui numeroin 95-88 (40-41).
FoKoPo piti pientä johtoa kahdella ensimmäisellä neljänneksellä, mutta LrNMKY otti ohjat kolmannella jaksolla ja karkasi jo 15 pisteen johtoon. FoKoPon loppukiri nosti sen viimeisellä minuutilla kolmen pisteen päähän.
Kotijoukkueen korinteosta vastasivat Demetrius Brown 27:llä ja HL Coleman 21 pisteellä. Kolmas yhdysvaltalaispeluri Jerel Blassingame jakoi peräti 11 korisyöttöä.
FoKoPon tehokkaimpia olivat Ray Cunningham 26:llä ja Arto Talvitie 14 pisteellä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.