ToPo ei peluuta Tenngreniä

14.3.2008 Korisliigan helsinkiläisjoukkue ToPo on päättänyt jättää huume-epäilyihin yhdistetyn Iiro Tenngrenin pois pelaavasta kokoonpanostaan. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että Tenngren ei pelaa enää loppukauden aikana.

Iltalehden keskiviikkona uudelleen esiin tuoman Tenngreniin kohdistuneen huume-epäilyn johdosta ToPon edustajat selvittivät uutisointiin liittyviä taustoja. Selvitykset eivät tuoneet esille uusia konkreettisia todisteita epäilyksien tueksi, jonka lisäksi Tenngren itse kiistää edelleen epäilyt.  

Tilanne on ollut sekä seuran että pelaajan kannalta hyvin hankala.

- Päätös oli kaikin puolin vaikea ja raskas. Pelillisesti Iiro on joukkueelle parhaimmillaan erittäin kova vahvistus. Haluamme kuitenkin kauden tässä vaiheessa antaa joukkueelle rauhan harjoitella ja keskittyä tärkeisiin peleihin ilman suuria ulkoisia häiriöitä, kertoo ToPon toiminnanjohtaja Antti Kaihovaara seuran nettisivuilla.

- Seuran johdolla ja kannattajilla on suuri luottamus pelaavan joukkueen kykyihin ja mahdollisuuksiin menestyä loppupeleissä, Kaihovaara lisää.

ToPo on edelleen Korisliigan sarjaykkönen. Joukkueen johto on kuitenkin huventunut merkittävästi, kun ToPo on yhdeksästä viime pelistään voittanut vain kolme.

Lue myös artikkeli "Tenngren toistaiseksi poissa ToPon kokoonpanosta seuran päätöksellä".

Henkilöt

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia